Uncategorized

Ambisentencja nie tylko u schizofreników

Jeżeli ktoś ma schizofrenię, to dochodzi do sytuacji, w której co chwilę taka osoba daje sprzeczne wypowiedzi, ma sprzeczne myśli, które wzajemnie się wykluczają. Jednak warto wiedzieć, że to nie tylko problem schizofreników. Taka ambisentencja może się przydarzyć także w okresie dojrzewania, kiedy młodzi ludzie nie są jeszcze do końca ukształtowani, ale też może się pojawiać w wieku dojrzałym, co będzie oznaczało, że taka osoba ma spore problemy.

Ambisentencja to oznaka problemów

Mogłoby się wydawać, że jeśli w jednej wypowiedzi pojawiają się dwie, całkiem przeciwstawne sformułowania, to nic złego się nie dzieje. W przypadku młodzieży faktycznie nie będziemy musieli się jeszcze przejmować, jednak jeśli taka sytuacja będzie trwała nadal, to może być ona objawem problemów psychicznych. Co więcej, taka ambisentencja może pokazywać, że pojawia się psychoza, która tym bardziej powinna być leczona.

Dlaczego u młodzieży jest czyś normalnym?

Może nas interesować to, dlaczego w okresie dojrzewania taka ambisentencja jest czymś normalnym i dlaczego nie ma się czym przejmować. To dlatego, że w tym okresie młodzież jeszcze poszukuje swojej tożsamości, a także eksperymentuje z różnymi postawami, szukając tej odpowiedniej dla siebie. Później, kiedy tożsamość jest już ustalona, taka ambisentencja nie powinna mieć miejsca.

Jeżeli takie wypowiedzi, w których pojawiają się dwa zupełnie różne zdania na jeden temat, nie mijają z wiekiem, to z pewnością powinien to być dla nas sygnał, że należy się udać do lekarza.

Joanna Kowalska (Author)