Uncategorized

Anoreksja niszczy nie tylko ciało

Zazwyczaj kiedy myślimy o anoreksji, to przed oczami staje nam wyniszczone ciało, które jest nadmiernie wychudzone, a niejednokrotnie też jego właścicielka, albo właściciel, stoi na progu śmierci, ponieważ jest zbyt mocno niedożywiona. Jednak warto pamiętać, że anoreksja to nie tylko zniszczone ciało, ale przede wszystkim to zniszczona psychika, bo w znacznej mierze, to właśnie od niej się zaczyna.

 

Co może być jej przyczyną

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że przyczyny anoreksji mogą być różne. Mogą to być problemy w rodzinie, takie jak chociażby rozwód rodziców, ale mogą to być uszczypliwe docinki w szkole, w odniesieniu do wagi danej osoby. Jeśli te problemy powodują zaburzenia w myśleniu, jeśli zaczynają oddziaływać na psychikę takiej osoby, to może się okazać, że jeśli w porę nie pojawi się pomoc, to zaczną się problemy z jedzeniem, a anoreksja może być jednym z ich objawów.

 

Konieczna jest pomoc

 

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że osobie chorej na anoreksję potrzebna będzie odpowiednia pomoc. Nie tylko specjalistów od psychiki, czy lekarzy, którzy zadbają o jej ciało, ale także niezbędne będzie wsparcie rodziny i przyjaciół. Proces wychodzenia z anoreksji jest długi i ciężki, dlatego też, trzeba takiej osobie okazać jak najwięcej wsparcia, tak aby wiedziała, że w tej walce nie jest pozostawiona sama sobie.

 

Na początku może być bardzo trudno rozpoznać, czy dana osoba zmaga się z anoreksją czy nie. Jednak jeśli pojawia się takie podejrzenie, to jak najszybciej powinniśmy podjąć odpowiednie działania i zapewnić takiej osobie odpowiednie wsparcie.

Joanna Kowalska (Author)