depresja, inne choroby, Uncategorized

Apatia – choroba nowoczesnych ludzi?

Dzisiejszy nowoczesny świat przysparza nam wielu zdrowotnych zmartwień, szczególnie tych związanych z naszą kruchą, ludzką psychiką i stanami emocjonalnymi. Nie tylko depresja czy stany lekowe wymagają odpowiedniego potraktowania. Również apatia, często mylona z depresją, wymaga odpowiedniego potraktowania. Podobnie jak w depresji zamykamy się wtedy w czterech ścianach, nie mamy ochoty na wychodzenie z domu, żadną aktywność fizyczną, nie mamy ochoty spotykać się z przyjaciółmi. Jeśli odpowiednio wcześnie się nie zajmiemy jej likwidowaniem, efektem może być depresja – jej następny etap.

Przede wszystkim: dbaj o zdrowie

Dopiero słaby organizm, pozbawiony energii oraz odporności straci zainteresowanie życiem i jego przyjemnościami i jasnymi stronami. Osłabienie może przyjść przez chorobę czy zaburzenia w samopoczuciu – niskie ciśnienie, trudne przeżycia z przeszłości, wiecznie odczuwane przygnębienie i zrezygnowanie. Apatia na szczęście uznawana jest jedynie za stan przejściowy, podobnie jak załamanie nerwowe, trzeba jednak przełamać się i zacząć aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim, udzielać się, wychodzić z domu, nawiązywać relacje z ludźmi.

Środki farmakologiczne

Jeśli wychodzenie z domu lub kontakt z przyjaciółmi i znajomymi nie wystarcza, można również wesprzeć się za pomocą delikatnych preparatów, dostępnych bez recepty w aptece. Leki antydepresyjne czy uspokajające mogą nieco poprawić naszą kondycję. Jeśli jednaki to nie pomaga, najlepiej udać się na psychoterapię, na której będzie można się zwyczajnie wygadać i uzyskać pomoc.

Joanna Kowalska (Author)