inne choroby

Chęć bycia za blisko, czyli osobowość borderline

Wiele mówi się dzisiaj o różnego rodzaju zaburzeniach osobowości, najczęściej tematem jednak jest wszystko, poza trudną do zniesienia dla innych osobowością borderline, w której chory pragnie przebywać i tworzyć możliwie jak najbliższe relacje z drugą osobą, posiadanie jej całej uwagi cielesnej i duchowej na wyłączność, co nie trzeba chyba nikomu udowadniać, że jest bardzo uciążliwe dla drugiej strony tej relacji. Chory będzie odczuwał dwa rodzaje lęku, jeden związany z całkowitym poczuciem pochłonięcia przez tę drugą osobę oraz lęk przed jej odejściem.

W jaki sposób zachowuje się osobowość borderline?

Sprawa takiego zaburzenia osobowości jest na tyle poważna, że może prowadzić nawet do prób samobójczych, osoba z takimi zaburzeniami będzie również żyła w stanie ciągłego napięcia emocjonalnego, dla którego będzie znajdować ujście na przykład w samookaleczeniach, często doświadczają także różnego rodzaju urojeń prześladowczych, stając się trudnymi do życia partnerami. Wśród innych objawów takiego stanu należy wymienić również napady paniki, nawracające stany depresyjne, manię natręctw czy objawy wiążące się bezpośrednio z chorobami somatycznymi – pacjent może cierpieć na bóle o niejasnych przyczynach.

Postrzeganie innych przez osobowość borderline

Zachowanie oraz odczuwanie przez taką osobowość nigdy nie jest wypośrodkowana, zawsze jest skrajna, będzie wskazywała na nieopanowane uwielbienie oraz idealizację drugiej osoby lub wprost przeciwnie – będzie niemal dyszeć nienawiścią oraz dewaluacją. Takie zaburzenia nie pozostają również bez echa jeśli chodzi o najbliższe otoczenie czy samych lekarzy czy terapeutów.

Joanna Kowalska (Author)