inne choroby

Choroba afektywna dwubiegunowa – czy da się z nią żyć?

Wśród jednych z najtrudniejszych chorób związanych z naszą osobowością oraz zdrowiem psychicznym zdecydowanie trzeba zaliczyć właśnie chorobę afektywną dwubiegunową, która jest jedną z najtrudniejszych do zdiagnozowania. O tyle trudniejszą, że nieraz może ukrywać się nawet latami, nie dając o sobie w ogóle znać, a czasem przychodząc niespodziewanie i przewracając całkowicie świat do góry nogami. Nie to jest jednak w niej najgorsze czy najtrudniejsze – choroba traktowana jest przez otoczenie jako nasz charakter oraz cechy naszej osobowości.

Góra – dół – piekło – niebo

W tej właśnie chorobie można wyróżnić dwa najtrudniejsze stany – jednym z nich jest stan euforycznej niemal radości, szczęścia, niespożytych pokładów energii, dzięki którym można przenosić góry i dokonywać rzeczy niemożliwych, po których nagle przychodzą chwile zwątpienia oraz depresja tak głęboka, że szukasz sznurka, na którym można by się powiesić. Takie huśtawki nastrojów są również bardzo trudne do zniesienia przez otoczenie, które kompletnie nie rozumie tej mało popularnej i mało dyskutowanej choroby.

Jak sobie radzić?

Jeśli tylko zauważasz, że masz podobne objawy lub ktoś z twoich bliskich zachowuje się w podobny sposób, koniecznie powinna udać się do specjalisty. Aby zapobiegać tym wykańczającym huśtawkom nastrojów konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, a także chodzenie na grupowe czy indywidualne terapie, które z biegiem czasu uczą nas, w jaki sposób sobie z tą chorobą radzić i jak z nią żyć wśród innych ludzi.

Joanna Kowalska (Author)