Uncategorized

Co daje tablica z dobrym zachowaniem?

Czasami jest tak, że dzieci zaczynają się gorzej zachowywać i trudno nam jest nad nimi zapanować. Może się wówczas okazać, że bardzo pomocna będzie tablica, na której będziemy zaznaczać dobre i złe zachowanie dzieci. Oczywiście za uzbieraniem określonej ilości dobrych zachowań powinna iść niewielka nagroda, tak jak i za złe zachowania powinna być nałożona jakaś kara.

 

Nawet dla najmłodszych

 

Taka tablica z zachowaniem, będzie odpowiednią propozycją zarówno dla starszych dzieci, jak i dla najmłodszych. Możemy ustalić, że za dobre zachowanie będzie przydzielane słoneczko, a za złe chmurka, dzięki czemu już nawet kilkulatki będą mogły sprawdzać, co otrzymały. Taka tablica będzie motywowała je do lepszego zachowania, bo przecież każdy chce widzieć przy swoim imieniu uśmiechnięte słoneczka, a nie brzydkie chmurki. Co więcej, może się okazać, że samo takie wywieszenie tablicy w widocznym miejscu będzie już dla dziecka sporą motywacją do tego, aby się dobrze zachowywać.

 

Trzeba być konsekwentnym

 

Jeżeli zdecydujemy, że w naszym domu ma się znaleźć taka tablica, to z pewnością powinniśmy być tutaj konsekwentni. Jeśli nagradzamy jakieś dobre zachowanie, to musimy też oznaczać te złe i zdecydowanie nie wolno nam na nie przymykać oczu. Oczywiście na początku dziecko powinno dostać ostrzeżenie, jednak jeśli nie będzie działało, chmurka musi się znaleźć na swoim miejscu. Trzeba także pilnować, aby nagrody i kary nie były zbyt duże, bo wówczas wszystko może przynieść odwrotny skutek.

 

Warto zobaczyć jak może działać taka tablica i w jaki sposób można ją przygotować. Może się wówczas okazać, że będzie to znaczni łatwiejsze niż nam się na początku wydawało.

Joanna Kowalska (Author)