Uncategorized

Co może zdziałać profiler?

Możemy nawet sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele mogą o nas powiedzieć nasze nawyki, nasze zachowania, sposób chodzenia czy mówienia. Prawda jednak jest taka, że dla kogoś doświadczonego, tego typu, niby nic nieznaczące rzeczy, mogą być ważne, mogą wiele powiedzieć o konkretnej osobie, a co się z tym wiąże, mogą nawet pomóc w rozwiązaniu jakiejś kryminalnej zagadki. To też powoduje, że policja coraz częściej korzysta z umiejętności profilera kryminalnego.

 

Każdy szczegół jest ważny

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że profiler w znacznej mierze opiera się na wiedzy z zakresu psychologi, psychiatrii, a to oznacza, że dla postronnego obserwatora, jakiś gest może nic nie oznaczać, a dla profilera będzie podświadomą reakcją na jakieś czynniki i może mu naprawdę wiele powiedzieć. Taki profiler kryminalny stara się dobrze poznać miejsce działania danej osoby, sprawdzić jak się zachowywała względem ofiary, zobaczyć jakie ślady zostawiła. Następnie przy pomocy odpowiedniej wiedzy, jest w stanie wiele powiedzieć o charakterze danej osoby, a co więcej, niejednokrotnie nawet jest w stanie przekazać jego przybliżony wizerunek.

 

Potrzebna jest wiedza

 

Nie ulega wątpliwości, że wykonywanie takiego zawodu, wiąże się z posiadaniem ogromnej i bardzo rozbudowanej wiedzy. Dlatego też, że każdy może się zajmować takim profilowaniem, a dodatkowo jeszcze cały czas należy się kształcić w tej dziedzinie. Nie mniej, to właśnie dzięki tworzeniu takich profili niejednokrotnie można złapać jakiegoś przestępcę.

 

Nasze zachowanie i sposób bycia, dla doświadczonej osoby mogą być sporą wskazówką, odnośnie tego, jacy jesteśmy. Wiele naszych zachowań ma swoje podłoże tak naprawdę w podświadomości.

Joanna Kowalska (Author)