problemy psychiczne, sen, Uncategorized

Co powoduje, że budzimy się w nocy?

Zdrowy sen przez minimum sześć-siedem godzin na dobę to podstawa do tego, abyśmy czuli się dobrze, byli wypoczęci oraz pełni energii, a także byli zdrowi i nie łapali infekcji przy byle okazji. Mało kto jednak śpi dzisiaj dobrze i spokojnie, a powodów takiego stanu rzeczy może być cała masa. Przedstawiamy poniżej najpopularniejsze z nich.

Zbyt częste wizyty w łazience

Jeśli kilka razy w nocy budzisz się, ponieważ musisz skorzystać z łazienki, jest objawem nokturii, która z kolei może mieć naprawdę różnorodne podłożą. Jeśli wieczorem pijemy sporą ilość wody, organizm będzie się starał ja wydalić, aby utrzymać równowagę w elektrolitach. Sposobem na to będzie wypicie szklanki wody, w której rozpuścisz odrobinę soli.

Zbyt wysoka temperatura

Lubimy, kiedy jest ciepło i przytulnie, jednak badania pokazują, że zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu oraz brak świeżego powietrza jest w stanie sprawić, że nie będziemy mogli zasnąć. Wybieraj również odpowiednie koce i kołdry do pory roku, zmieniaj również grubość czy rodzaj swojej piżamy, w której śpisz. Najbardziej optymalną temperaturą do spania jest między 15,5 a 18,5 stopnia.

Przesiadywanie do późna przed komputerem

Sporo z nas ma tendencję do przeglądania mediów społecznościowych tuż przed spaniem – to jest podstawowy błąd, ponieważ wystawione na ekspozycję światła ciało przestaje wytwarzać potrzebną do zaśnięcia melatoninę, a im bliżej twarzy trzymamy wyświetlacz, tym dla nas gorzej. Lepiej więc nie rób tego, jeśli zamierzasz iść spać, lub trzymaj je w znacznej odległości.

Joanna Kowalska (Author)