depresja

Co wiemy dzisiaj o depresji?

Nasz świat wciąż gna do przodu i nie chce się zatrzymać, a nas pokonują wciąż te same, cywilizacyjne choroby, jak na przykład depresja, o której dużo się mówi, ale wciąż jakby z boku, gdyż badania wskazują, że wielu ludzi zwyczajnie wstydzi się przyznać do swojej choroby oraz stanu psychicznego, w jakim się znajduje. W Stanach Zjednoczonych chodzenie do psychiatry jest tak naturalne, jak chodzenie na zakupy, w Polsce to wciąż jeden z większych tematów tabu. Wiadomo jednak, ponieważ ta wiedza dotarła nie raz i nie dwa do każdego, że to bardzo poważne schorzenie, wymagające leczenia farmakologicznego oraz wsparcia specjalistów.

Kro znajduje się w grupie ryzyka zachorowaniem?

Nasza psychika w dzisiejszych czasach jest coraz delikatniejsza, a cios za ciosem, jakie zdarzają się każdego dnia są w stanie w którymś momencie nas zwyczajnie pokonać. Szczególnie narażone na depresję są osoby wrażliwe i delikatne wewnętrznie, które utraciły kogoś bliskiego, rozwiodły się, zostały pozbawione pracy, mają kryzys osobowościowy, ale również te, które na przykład zażywają leki hormonalne, zwłaszcza glikortykosteroidy czy leki cholinergiczne i cholinolityczne, właśnie urodziły dziecko czy które w rodzinie mają osoby chorujące na takie przypadłości.

Jakie są najczęstsze następstwa tej choroby?

O samobójstwach, szczególnie osób młodych, mówi się dzisiaj coraz więcej i to jest właśnie efekt coraz częstszych zachorowań na depresję. Statystyki są tej kwestii bezlitosne i wskazują właśnie na fakt, że przynajmniej jedna czwarta wszystkich chorujących próbowało pozbawić się życia, jednak nieudanych prób samobójczych jest zdecydowanie więcej.

Tekst napisany we współpracy z psychoterapeutą pracującym w Synapsie w Jelczu-Laskowicach.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. magda

    To stąd są te wszystkie samobójstwa?

  2. wojtek

    Chyba czas wreszcie zacząć wolniej żyć, inaczej wszyscy popełnimy kiedyś zbiorowe samobójstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *