depresja

Co wiemy dzisiaj o depresji?

Nasz świat wciąż gna do przodu i nie chce się zatrzymać, a nas pokonują wciąż te same, cywilizacyjne choroby, jak na przykład depresja, o której dużo się mówi, ale wciąż jakby z boku, gdyż badania wskazują, że wielu ludzi zwyczajnie wstydzi się przyznać do swojej choroby oraz stanu psychicznego, w jakim się znajduje. W Stanach Zjednoczonych chodzenie do psychiatry jest tak naturalne, jak chodzenie na zakupy, w Polsce to wciąż jeden z większych tematów tabu. Wiadomo jednak, ponieważ ta wiedza dotarła nie raz i nie dwa do każdego, że to bardzo poważne schorzenie, wymagające leczenia farmakologicznego oraz wsparcia specjalistów.

Kro znajduje się w grupie ryzyka zachorowaniem?

Nasza psychika w dzisiejszych czasach jest coraz delikatniejsza, a cios za ciosem, jakie zdarzają się każdego dnia są w stanie w którymś momencie nas zwyczajnie pokonać. Szczególnie narażone na depresję są osoby wrażliwe i delikatne wewnętrznie, które utraciły kogoś bliskiego, rozwiodły się, zostały pozbawione pracy, mają kryzys osobowościowy, ale również te, które na przykład zażywają leki hormonalne, zwłaszcza glikortykosteroidy czy leki cholinergiczne i cholinolityczne, właśnie urodziły dziecko czy które w rodzinie mają osoby chorujące na takie przypadłości.

Jakie są najczęstsze następstwa tej choroby?

O samobójstwach, szczególnie osób młodych, mówi się dzisiaj coraz więcej i to jest właśnie efekt coraz częstszych zachorowań na depresję. Statystyki są tej kwestii bezlitosne i wskazują właśnie na fakt, że przynajmniej jedna czwarta wszystkich chorujących próbowało pozbawić się życia, jednak nieudanych prób samobójczych jest zdecydowanie więcej.

Tekst napisany we współpracy z psychoterapeutą pracującym w Synapsie w Jelczu-Laskowicach.

Joanna Kowalska (Author)