depresja

Co zrobić, gdy masz podejrzenia depresji u bliskiej Ci osoby?

Jakie są objawy depresji?

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Smutek czy przygnębienie są emocjami, których doświadcza każdy człowiek wielokrotnie w trakcie życia. Jednak ich pojawienie się nie zawsze jest związane z depresją. Zaburzenie to można rozpoznać dopiero, gdy stanom obniżonego nastroju towarzyszą dodatkowo inne objawy, między innymi: niemożność przeżywania radości, poczucie braku energii, niska ocena własnej wartości. Ponadto muszą one trwać odpowiednio długo, tzn. ponad 2 tygodnie. Depresję na poziomie molekularnym wywołują zaburzenia funkcjonowania przekaźników synaptycznych, głównie serotoniny i noradrenaliny. Zaburzenia te występują częściej u osób predysponowanych, czyli takich, u których w rodzinie występowały takie choroby. Osoba z objawami depresji często jest obojętna na to, co dzieje się wokół. Drobne rzeczy wyprowadzają ją z równowagi.

Najważniejszy krok w leczeniu stanów depresyjnych

Wiele ludzi błędnie uważa, że aby udać się do psychiatry należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Jest to mylne przekonanie, gdyż do psychiatry możesz umówić się nawet poza miejscem Twojego stałego zamieszkania. Ważne jest jedynie to, aby taki specjalista miał podpisaną umowę z odpowiednią kasą chorych. Jeśli podejrzewasz występowanie stanów depresyjnych u bliskiej Ci osoby, spróbuj namówić ją do wizyty u lekarza. Może to być wyłącznie wizyta kontrolna. Bardzo istotne jest rozpoznanie i diagnoza lekarza. Tylko on posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie do rozpoznania i oceny nasilenia poszczególnych objawów. Badania epidemiologiczne, które są prowadzone na całym świecie wykazały, że w ciągu całego życia na depresję choruje około 17% populacji ogólnej. W dzisiejszych czasach jest to bardzo popularne schorzenie. Niemały wpływ na jego pojawienie się ma sytuacja życiowa poszczególnych osób. Jeśli ktoś ma skłonności do nieustannego analizowania swoich błędów czy lęków, nawet drobne negatywne wydarzenie może mieć ogromne znaczenie dla takiej osoby.

Depresja a silne leki przeciwbólowe

Osoby, które miewają stany lękowe są wyjątkowo narażone na wystąpienie u nich depresji. Ludzie cierpiący na depresję niepotrzebnie faszerują się lekami, czy to nasennymi czy przeciwbólowymi. Wydaje im się, odczuwają bóle różnych części ciała. W związku z tym uważają, że potrzebują zażywania lekarstw. Biorą więcej leków, nawet tych o wzmocnionym działaniu. Otóż nie jest prawdą, że muszą zażywać środki przeciwbólowe. Ponadto, takie działania powinny być dokładnie skonsultowane z odpowiednim lekarzem. Skłonności do zażywania leków negatywnie wpływają zarówno na zdrowie pacjentów, jak i ich samopoczucie. Często, uzależniają się od przyjmowania lekarstw. Jest to kolejny problem, który wcale nie jest tak łatwo wyleczyć. Jeśli więc zauważasz u bliskiej Ci osoby od dłuższego czasu niektóre dolegliwości, wskazujące na stany depresyjne, jak najszybciej spróbuj skonsultować się z lekarzem.

Joanna Kowalska (Author)