Uncategorized

Czasami można się spotkać z mitomanią

Każdy lubi być w centrum uwagi. Niestety, niektórzy marzą o tym tak bardzo, że są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby tak właśnie się stało. Najczęściej opowiadają różnego rodzaju historie, których są głównymi uczestnikami, ale niestety w większości przypadków, to wszystko jest wymyślone i niewiele ma wspólnego z prawdą.

Pojawia się przy środkach psychoaktywnych

Bardzo często z taką mitomanią, a więc wręcz patologicznym kłamstwem, można spotkać się w kontaktach z osobami, które zażywają różnego rodzaju środki psychoaktywne. Wówczas zaczynają one tworzyć niesamowite historie, jednak nie mają one nic wspólnego z prawdą, a niejednokrotnie są także efektem różnego rodzaju halucynacji i omamów. Co gorsza osoba, która je wygłasza będzie w nie wierzyła, a to może prowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji.

Podnoszenie samooceny

Jeżeli ktoś jest zakompleksiony, ma niską samoocenę, to może się okazać, że również wpadnie w mitomanię. Będzie w ten sposób szukał akceptacji, poklasku, większego zainteresowania, jednak na dłuższy czas takie zachowanie na niewiele się zdaje, bo przecież prawda i tak wychodzi na jaw. Dlatego też, warto taką osobę umówić jak najszybciej do lekarza, bo tylko on będzie w stanie pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Mitomania może się wydawać niegroźna, jednak tak naprawdę świadczy o poważnych zaburzeniach psychicznych. Dlatego też, nie wolno na nią przymykać oczu, a wprost przeciwnie, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, bo tylko wtedy można mieć nadzieję, że zostanie ona całkowicie zażegnana.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Maciej

    To się chyba niektórym ludziom zdarza bardzo często

  2. Kacper

    Kiedy można mówić, że to już mitomania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *