Uncategorized

Czasami można się spotkać z mitomanią

Każdy lubi być w centrum uwagi. Niestety, niektórzy marzą o tym tak bardzo, że są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby tak właśnie się stało. Najczęściej opowiadają różnego rodzaju historie, których są głównymi uczestnikami, ale niestety w większości przypadków, to wszystko jest wymyślone i niewiele ma wspólnego z prawdą.

Pojawia się przy środkach psychoaktywnych

Bardzo często z taką mitomanią, a więc wręcz patologicznym kłamstwem, można spotkać się w kontaktach z osobami, które zażywają różnego rodzaju środki psychoaktywne. Wówczas zaczynają one tworzyć niesamowite historie, jednak nie mają one nic wspólnego z prawdą, a niejednokrotnie są także efektem różnego rodzaju halucynacji i omamów. Co gorsza osoba, która je wygłasza będzie w nie wierzyła, a to może prowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji.

Podnoszenie samooceny

Jeżeli ktoś jest zakompleksiony, ma niską samoocenę, to może się okazać, że również wpadnie w mitomanię. Będzie w ten sposób szukał akceptacji, poklasku, większego zainteresowania, jednak na dłuższy czas takie zachowanie na niewiele się zdaje, bo przecież prawda i tak wychodzi na jaw. Dlatego też, warto taką osobę umówić jak najszybciej do lekarza, bo tylko on będzie w stanie pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Mitomania może się wydawać niegroźna, jednak tak naprawdę świadczy o poważnych zaburzeniach psychicznych. Dlatego też, nie wolno na nią przymykać oczu, a wprost przeciwnie, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, bo tylko wtedy można mieć nadzieję, że zostanie ona całkowicie zażegnana.

Joanna Kowalska (Author)