Uncategorized

Czasami pojawiają się konfabulacje

Nikt nie lubi, kiedy pojawiają się luki w jego pamięci, kiedy nie wie, co gdzie robił, albo nie pamięta rzeczy, które wydarzyły się niedawno. Niestety, taka sytuacja pojawia się bardzo często, gdy ktoś przeszedł uraz głowy. Może się wówczas okazać, że ma nie tylko problemy z zapamiętywaniem, ale także z przywoływaniem wspomnień, a to będzie prowadziło do sytuacji, w której będzie miał dziury w pamięci. To z kolei prowadzi do pojawiania się zjawiska nazywanego konfabulacją.

 

Jest to dość często spotykane

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wbrew pozorom konfabulacja zdarza się dość często, zwłaszcza u osób, które przeszły tego typu urazy. To nie jest tworzenie kłamstwa, tylko umysł wypełnia sobie luki w pamięci sytuacjami, które najbardziej pasują do całokształtu przypominanego zdarzenia. Te fałszywe wspomnienia pojawiają się w stanie jasnej świadomości i są spowodowane otępieniem, jakie się wówczas pojawia na tle organicznym.

 

Przekonani są o prawdziwości

 

Bardzo często, osoby które cierpią na tego typu problemy są przekonane, że te fałszywe wspomnienia, które pojawiają się w ich pamięci z powodu konfabulacji są prawdziwe. One nawet mogą nie zdawać sobie sprawy, że jest to obraz czegoś, co tak naprawdę nigdy wcześniej nie miało miejsca. Dlatego też bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do wspomnień takich osób, tak aby nie dać się wprowadzić w błąd.

 

Z pewnością luki w pamięci nie są przyjemnym doświadczeniem i nie powinno nas dziwić, że umysł stara się je wypełnić. Jednak warto sobie z nich zdawać sprawę, tak aby mieć do całej sytuacji odpowiednie podejście.

Joanna Kowalska (Author)