Uncategorized

Człowiek musi mieć motywację do działaniach

Patrzymy na jednych ludzi i mamy wrażenie, że wszystko co robią, robią bez energii, od niechcenia, że nic im już nie sprawia przyjemności. Z drugiej strony możemy mieć osoby, które są w ciągłym biegu, którym ciągle chce się coś robić, które wydają się być bardzo zadowolone z życia. Może się okazać, że im więcej ktoś ma w sobie motywacji do działania, tym lepiej mu wszystko wychodzi.

 

Jaka jest nasza motywacja?

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że im większe zadanie przed nami stoi, tym większą powinniśmy mieć motywację do jego wykonania. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że możemy mieć motywację zewnętrzną. A więc chcemy coś zrobić, bo chcemy być zauważeni, chcemy być chwaleni, chcemy, żeby inni ludzie się nami zachwycali. Jednak jeśli reakcja otoczenia nie będzie taka jak się spodziewaliśmy, albo jeśli otoczenie przestanie się interesować tym co robimy, to może się okazać, że nasza motywacja zacznie spadać, a co się z tym wiąże, że coraz trudniej będzie nam wykonywać podjęte zadania.

 

Motywacja wewnętrzna jest lepsza

 

Zdecydowanie lepsza w tym przypadku będzie motywacja wewnętrzna. Robię daną rzecz dla siebie, a nie dla innych. Chcę schudnąć dla swojego zdrowia, a nie tylko dlatego, żeby inni na mnie patrzyli i mi zazdrościli. Jeśli motywacja do działania będzie wychodziła od nas, jeśli zmian będziemy chcieli dla siebie, to może się okazać, że osiągnięcie wyznaczonego celu będzie znacznie łatwiejsze, niż pierwotnie sądziliśmy.

 

Warto popatrzeć jak wykonujemy poszczególne zadania i co nas w nich motywuje. Czy jest to motywacja zewnętrzna, czy już wewnętrzna?

Joanna Kowalska (Author)