Uncategorized

Czy dziecko jest już gotowe do szkoły?

Był czas, że dzieci do szkoły szły jako siedmiolatki i nikt tego nie kwestionował. Jednak w pewnym momencie pojawiła się możliwość posyłania do szkoły już sześciolatków. Na początku był pomysł, aby odgórnie narzucić ten wiek, jednak po licznych protestach rodziców dano im wybór, czy chcą swoje dziecko posłać do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat. Za jedną i drugą opcją było bardzo wielu zwolenników i przeciwników, jedna warto zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko składa się nie tylko ze swoich umiejętności, ale także z emocji i dojrzałości psychicznej, a z tą może już być różnie.

 

Nie tylko wiedza

 

Wielu rodziców podkreślało, że dzisiaj dzieci są bardziej bystre i wiedzą więcej niż dzieci z wcześniejszych pokoleń w tym samym wieku. Co więcej, mówiło się, że dostęp do różnego rodzaju technologii sprawia, że dzieci uczą się łatwiej, są bardziej bystre i bez problemów mogą poradzić sobie w szkole, która będzie dopasowana do ich potrzeb. Wszystko to prawda, jednak nie można tutaj zapominać, że dziecko ma również psychikę, a z tą może być już różnie.

 

Koncentracja i wrażliwość

 

W szkole wiele się dzieje, dochodzą emocje, które nie są znane nigdzie indziej, a do tego jeszcze trzeba przez określony czas wysiedzieć w ławkach. Nie wszystkie dzieci są na to gotowe, nie wszystkie będą w stanie spokojnie usiedzieć w ławce, a problemy z zadaniami mogą powodować, że co wrażliwsze dzieci, będą się gorzej uczyły. Dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo rozpoznać, czy dziecko jest na to gotowe.

 

Jeśli chcemy posłać nasze dziecko do szkoły jako sześciolatka, to z pewnością najlepiej zrobimy, jeśli porozmawiamy na ten temat ze specjalistami. Oni przeprowadzą szereg różnych badań i ocenią, czy nasze dziecko jest dostatecznie silne emocjonalnie, aby zacząć naukę szkolną w tym wieku.

Joanna Kowalska (Author)