emocje, problemy psychiczne

Czy fizyczny ból może być związany ze stanami emocjonalnymi?

Czasem macie wrażenie, że z jakieś bliżej nieokreślonych przyczyn doznajecie uczucia bólu, który znika tak samo, jak się pojawił? Niektóre dolegliwości odczuwanie jedynie w jakiś konkretnych sytuacjach, na które zwykle dodatkowo wcale nie macie wpływu? Zwykle nie zdajemy sobie w ogóle sprawy z tego, jak bardzo nasze emocje wpływają na zdrowie naszego organizmu oraz na pojawianie się najróżniejszych dolegliwości, również bólowych.

Słuchaj swojego ciała

Nasz organizm jest zdecydowanie mądrzejszy od nas samych i jest w stanie pewne stany emocjonalne wyrażać w bardzo specyficzny sposób, na przykład właśnie za pomocą bólu czy innych dolegliwości, często uważanych również jedynie za kosmetyczne. Światowej sławy specjalista Louise L. Hay uważa, że nawet dziewięćdziesiąt procent naszych wszystkich dolegliwości związanych jest z naszymi problemami zakorzenionymi głęboko w psychice.

Ciało mówi o bólu psychicznym

Wśród najpowszechniej wymienianych dolegliwości przez specjalistkę znajdziemy na przykład bóle ramion, mające związek z brakiem umiejętności cieszenia się życiem oraz myśleniem ożyciu jako o paśmie udręk czy jednie jako o ciężarze. Jeśli z kolei ból zlokalizowany jest w górnej części pleców, przyczyny powinniśmy szukać w braku poczucia emocjonalnego wsparcia od partnera czy rodziny; środkowy odcinek kręgosłupa będzie wskazywał z kolei na utajone poczucie winy, a dolne odcinki kręgosłupa będą mówić o obawach związanych z brakiem płynności finansowej.

Joanna Kowalska (Author)