Uncategorized

Czy istnieje coś takiego jak „syndrom niedzielnego popołudnia”?

Jak się okazuje, nasza codzienna praca daje nam w niektórych przypadkach tak bardzo w kość, że na samą myśl, że za kilka godzin znowu trzeba znaleźć się w pracy, rozwiązywać miliony pozornie nierozwiązywalnych problemów oraz zastanawiać się, w jakim nastroju przyjdzie do pracy szef i czy będzie się wyżywał, tracimy humor już w niedzielne popołudnie.  Wiele osób nie tylko nie potrafi cieszyć się wolnym czasem, odpoczynkiem oraz przebywaniem z rodziną, ponieważ odczuwa lęk, a nieraz i depresję związaną z nadciągającym nieodwołalnie poniedziałkiem.

Zdrowie fizyczne również w nienajlepszej kondycji

Sobota jest dniem, kiedy faktycznie potrafimy się jeszcze nieco zrelaksować, jednak w niedzielę większość z nas usilnie zaczyna się zastanawiać nad obowiązkami, jakie ich czekają dnia następnego. Poza psychicznymi objawami, takimi jak przygnębienie, depresja, stany lękowe, pojawiają się również zaburzenia związane z prawidłową pracą serca, regularnym oddechem czy bólami głowy oraz pleców; mięśnie bywają napięte, dłonie są wilgotne lub zimne, a w gardle pojawia się uczucie dławienia.

Jak można sobie pomóc?

Najlepiej o ile można rezygnować z całkowitego, weekendowego resetu, polegającego na tym, że już od czwartku cieszymy się na myśl o alkoholowych podbojach, nieraz doprawianych jeszcze w sobotę wieczorem. Zwyczajnie w niedzielę czujemy wtedy rodzaj zjazdu, który się przeciąga, ponieważ organizm nie jest w stanie poradzić sobie z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości na przykład endorfin. Zdecydowanie lepsze samopoczucie będziesz mieć, jeśli zamiast pić pójdziesz na spacer, poćwiczysz jakiś sport czy wyjedziesz gdzieś z rodziną.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Karol

    Nie powiedziałbym, że to też może być choroba, dotąd sądziłem, że zwyczajnie nie lubię swojej pracy…

  2. Mateusz

    Zawsze można zacząć szukać takiej pracy, która nie będzie wywoływać takich efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *