problemy psychiczne

Czy jesteśmy skazani na anoreksję?

Dzisiejsza moda oraz promowane trendy nie tylko na rynku modowym mogą niejednego przyprawić o zawrót głowy, jeśli nie od razu o poważne kompleksy. Tysiące powstających siłowni, nagonka na bycie fit oraz korzystanie z porad dietetyków, głodówki kuracje odtruwające organizm – to dopiero początek bardzo długiej listy związanej z tym, czego dzisiejsza rzeczywistość wymaga od nas obecna rzeczywistość. Warto jednak w tym całym szaleństwie pamiętać o dwóch rzeczach: o chorobach cywilizacyjnych, takich jak niedoczynność tarczycy, które powodują niekontrolowane tycie, a także o tym, żeby zwyczajnie nie dać się zwariować.

Kiedy odchudzanie staje się chorobą

Każda osoba chorująca na anoreksję będzie wskazywała na inne czynniki i mechanizmy, jakie skierowały ją do miejsca, w jakim się znalazła. Psychiatra indywidualnie stwierdza, jakie mogły być najbardziej prawdopodobne czynniki biologiczne, ale również społeczne, środowiskowe i kulturowe, psychologiczne czy osobowościowe. Powyższe elementy mogą mieć równie realny wpływ na przebieg schorzenia. Anoreksja jest chorobą wyniszczającą organizm, której jednak nie da się powstrzymać bez odpowiednich terapii psychologicznych.

Kto jest najbardziej narażony?

Statystyki pokazują, że najbardziej podatnymi na zachorowania są dziewczęta między czternastym a osiemnastym rokiem życia i polega na podejmowaniu działań mających na celu obniżenie masy ciała zwykle piętnaście procent poniżej dopuszczalnych norm dla danego przedziału wiekowego. Zaburzenie związane z postrzeganiem własnego ciała wiążą się nierozerwalnie również z zaburzeniami metabolicznymi, somatycznymi i neuroendokrynologicznymi.

Joanna Kowalska (Author)