Uncategorized

Czy konieczna jest mediacja?

Mogłoby się wydawać, że dorośli ludzie nie będą mieli problemów, aby się ze sobą porozumieć i ustalić szczegóły, które pozwolą im załatwić jakąś sprawę. Niestety, prawda jest taka, że czasami dochodzi do tak poważnych konfliktów, że trudno jest prowadzić spokojną rozmowę, nie mówiąc już nawet o niemożności ustalenia jednego stanowiska. Wówczas może się okazać, że potrzebna będzie pomoc z zewnątrz.

Mediacje to dobry pomysł

Jeżeli nie można dojść do porozumienia, to z pewnością mogą przydać się mediacje. Wówczas trzecia, postronna osoba siada razem ze zwaśnionymi stronami i próbuje doprowadzić do ich porozumienia. Zadanie takiej osoby jest niezwykle ważne, bo musi ona pilnować przebiegu rozmowy, nie dopuszczać do pojawienia się wzajemnych oskarżeń i nic nie wnoszących do sprawy kłótni. Nie może on aktywnie uczestniczyć we sporze, bo to strony mają samodzielnie dojść do porozumienia, jednak może służyć edukacją, jak również panować nad tym, aby negocjacje przebiegały w jak najlepszych warunkach.

Często przy sądach

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że tego typu mediacje najczęściej pojawiają się podczas spraw rozwodowych. Są to bardzo stresujące sytuacje, dlatego niejednokrotnie spornym stronom puszczają nerwy, a wówczas przyda im się ktoś, kto będzie potrafił zapanować nad konfliktem i nie dopuści do jego eskalacji.

O pomoc mediatora można poprosić samemu, albo można skorzystać z propozycji sądu. Nie mniej, warto to zrobić, bo może się okazać, że bez pomocy takiej osoby, nie uda nam się dojść do porozumienia.

Joanna Kowalska (Author)