depresja

Czy leki przeciwdepresyjne mogą zaszkodzić pacjentowi?

Szukając pomocy oraz odpowiedzi na pytania związane z depresją często zaczynami działać „za bardzo”, chcąc jak najszybciej zmienić jakość swojego życia oraz samo nastawienie, jakie do niego mamy. Wydaje nam się czasem, że sami jesteśmy w stanie sobie pomóc oraz znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, jednak ta myśl może nas czasem nawet bardziej, niż zgubić. Jeśli zażywamy leki przeciwdepresyjne, powinniśmy pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu, nie można jednak dopuszczać do sytuacji, w których leki te są przedawkowywane. Nie wolno również łączyć ze sobą dwóch różnych środków antydepresyjnych, najlepiej również unikać stosowania suplementów diety, zawierających 5-http, może to bowiem wywołać groźny dla zdrowia zespół serotoninowy.

Jakie są objawy?

Do najczęściej wymienianych objawów zespołu serotoninowego znajdują się halucynacje, dynamiczne zmiany ciśnienia krwi, nudności, drgawki, szybkie bicie serca, pobudzenie albo niepokój, wymioty, rozszerzenie źrenic, bóle głowy, skurcze mięśni, a nawet utrata świadomości. Co gorsze, połączenie na przykład leków antydepresyjnych z suplementami diety, zawierającymi na przykład wyciąg z dziurawca, żeń-szenia może wywołać teoretycznie śmiertelny zespół serotoninowy.

Jak rozpoznać objawy?

Rozpoznanie zespołu serotoninowego jest stosunkowo trudne, ponieważ może do złudzenia przypominać zatrucie, infekcje czy nawet efekty nagłego odstawienia regularnie przyjmowanych leków. Objawami mogą być bowiem dreszcze, drżenie, gorączka wraz z silnym poceniem się, biegunka cz agitacja oraz zmiany psychiczne, na przykład dezorientacja.

Joanna Kowalska (Author)