choroba afektywna dwubiegunowa

Czy można rozpoznać zbliżającą się chorobę afektywną dwubiegunową?

W dzisiejszych, trudnych do życia czasach coraz trudniej jest się nam odnaleźć w świecie oraz w pędzącym galopie życia, które nie szczędzi nam trudności czy stresu oraz zabrania odpoczynku. Wśród trudniejszych do wykrycia chorób psychicznych można odnotować właśnie chorobę afektywną dwubiegunową, o której na szczęście coraz częściej mówi się głośno i która zdecydowanie wymaga leczenia. Konieczne jest jednak wczesne jej wykrycie, zanim jakość życia zmieni się nie do poznania.

Etap pierwszy: depresyjny

Na samym początku możemy spotkać się z powolnym, ale sukcesywnym obniżeniem nastroju, smutkiem, brakiem zadowolenia z rzeczy, które do tej pory nas cieszyły i sprawiały radość. Pacjenci tracą również zainteresowanie czymkolwiek, nawet ulubionymi zajęciami, pracą, rodziną, otoczeniem. Objawami mogą być również trudności w podejmowaniu prostych decyzji, poczuciem utraty energii do codziennego działania, zamęczenie, spowolnieniem tempa myślenia oraz dawania odpowiedzi, zaburzeniami koncentracji, uwagi czy pamięci.

Etap drugi: maniakalny

Skrajną, drugą stroną tej choroby jest nadmierna ekscytacja, euforia oraz skrajne zadowolenie oraz szczęście, niedostosowane bardzo często do jakiejkolwiek sytuacji, nadpobudliwość, która bardzo szybko jest w stanie przemienić się w agresję, wrogość, czy drażliwość. W takich stanach ducha może dochodzić nawet do przemocy, dlatego rodziny osób z tymi dolegliwościami koniecznie muszą być na to uczulone, w przeciwnym wypadku związki chorujących na CHAD osób szybko są zakańczane przez drugą ze stron.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. magda

    Nie wiem, czy domyśliłabym się, że to jakaś choroba..

  2. wojtek

    Nic dziwnego, jak się jest agresywnym, to trudno wytrzymać z takim człowiekiem, niezależnie od płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *