choroba afektywna dwubiegunowa

Czy można rozpoznać zbliżającą się chorobę afektywną dwubiegunową?

W dzisiejszych, trudnych do życia czasach coraz trudniej jest się nam odnaleźć w świecie oraz w pędzącym galopie życia, które nie szczędzi nam trudności czy stresu oraz zabrania odpoczynku. Wśród trudniejszych do wykrycia chorób psychicznych można odnotować właśnie chorobę afektywną dwubiegunową, o której na szczęście coraz częściej mówi się głośno i która zdecydowanie wymaga leczenia. Konieczne jest jednak wczesne jej wykrycie, zanim jakość życia zmieni się nie do poznania.

Etap pierwszy: depresyjny

Na samym początku możemy spotkać się z powolnym, ale sukcesywnym obniżeniem nastroju, smutkiem, brakiem zadowolenia z rzeczy, które do tej pory nas cieszyły i sprawiały radość. Pacjenci tracą również zainteresowanie czymkolwiek, nawet ulubionymi zajęciami, pracą, rodziną, otoczeniem. Objawami mogą być również trudności w podejmowaniu prostych decyzji, poczuciem utraty energii do codziennego działania, zamęczenie, spowolnieniem tempa myślenia oraz dawania odpowiedzi, zaburzeniami koncentracji, uwagi czy pamięci.

Etap drugi: maniakalny

Skrajną, drugą stroną tej choroby jest nadmierna ekscytacja, euforia oraz skrajne zadowolenie oraz szczęście, niedostosowane bardzo często do jakiejkolwiek sytuacji, nadpobudliwość, która bardzo szybko jest w stanie przemienić się w agresję, wrogość, czy drażliwość. W takich stanach ducha może dochodzić nawet do przemocy, dlatego rodziny osób z tymi dolegliwościami koniecznie muszą być na to uczulone, w przeciwnym wypadku związki chorujących na CHAD osób szybko są zakańczane przez drugą ze stron.

Joanna Kowalska (Author)