Uncategorized

Czy można się bronić przed mobbingiem w pracy?

W korporacjach można doskonale zarobić oraz znaleźć ujście dla swoich kompetencji oraz wysokich kwalifikacji, które uwzględniane są zawsze przy zatrudnieniu. Dodatkowo możliwość awansu oraz zdobywanie nowych umiejętności sprawia, że bardzo chętnie samodzielnie wędrujemy do wielkich, szklanych budynków i siadamy za ekranem monitora, pracując nieraz ponad siły. Tutaj jednak coraz częściej dochodzi do mobbingu, który wykańcza psychicznie nawet najlepszych pracowników.

Na czym polega mobbing?

O mobbingu mówi się coraz głośniej i coraz poważniej również w Polsce. Do najczęściej przytaczanych przykładów można zaliczyć działania mające na celu krytykowanie, niedopuszczanie do głosu, dokonywanie niedwuznacznych aluzji, groźny – pisemne oraz ustne, a nawet przerywanie wypowiedzi; ponadto również ponadto izolowanie od grupy czy zakaz wypowiadania się, ale tez plotkowanie, wyśmiewanie, poniżanie związane z przekonaniami politycznymi albo religijnymi, ale także sugerowanie chorób psychicznych czy przydzielanie zadań, które leżą poniżej kompetencji pracownika. Przykłady można mnożyć w zasadzie w nieskończoność.

Czy mobbing można udowodnić?

Bardzo często mobbing jest powodem, dla którego ludzie wycieńczeni psychicznie odchodzą z pracy, a z podjęciem kolejnej maja problemy związane z obawami i narastającym lękiem. Jeśli jednak nie chcesz pozostawić spraw samych sobie, poradź się prawnika, a ten z pewnością podpowie jakieś rozsądne rozwiązania. Trzeba pamiętać, że zawsze warto walczyć o swoje prawa.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Magdalena

    Wreszcie ktoś podejmuje ten temat, kurczę! Przecież to zjawisko jest teraz naprawdę całkiem powszechne!

  2. Krzysiek

    A później dziwić się, że ludzie są znerwicowani. Jak mają nie być, skoro tyle wokół różnego paskudztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *