Uncategorized

Czy podróżowanie z dzieckiem jest dobre?

Są ludzie, którzy uważają, że jeśli ma się małe dziecko, to powinno się z nim siedzieć w domu, a już dalekie podróże całkowicie są zabronione. Są także takie osoby, które uważają, że posiadanie dziecka wcale nie oznacza, że trzeba rezygnować z tego co się lubi, a już z pewnością nie trzeba sobie odmawiać podróży, zwłaszcza jeśli dobrze się do nich przygotujemy.

 

Gdzie leży prawda?

 

Jak zwykle prawda leży po środku. Z jednej strony nie powinniśmy się zamykać w domu z małym dzieckiem, bo podróże również dla niego mogą być ciekawym i rozwijającym przeżyciem, ale z drugiej strony powinniśmy zrezygnować z ekstremalnych wypraw, podczas których niebezpieczeństwo wypadku jest większe niż gdzieś indziej. Jeśli tylko zapewnimy dziecku podstawowe bezpieczeństwo, a także dopasujemy plan podróży do jego potrzeb, to może się okazać, że taki wyjazd będzie wspaniałym przeżyciem dla całej rodziny.

 

Dobra organizacja to podstawa

 

Zaplanowanie posiłków, odpoczynku, drzemki dziecka to podstawa. Jeśli będzie ono wypoczęte, najedzone i zadowolone, to chętniej będzie uczestniczyło w takim wyjeździe. Im dziecko będzie starsze, tym więcej będzie z takiego wyjazdu chłonęło, tym więcej będzie można mu pokazać, a co się z tym wiąże, tym większe znaczenie dla jego rozwoju będzie miał taki wyjazd.

 

Podróże uczą, pokazują że są ludzie którzy się od nas różnią, pokazują jak z szacunkiem podchodzić do innej kultury. Może się wówczas okazać, że im częściej już od małego będziemy wyjeżdżali z naszym dzieckiem, tym lepiej będzie ono rozwinięte i tym lepiej będzie potrafiło odnaleźć się w życiu.

Joanna Kowalska (Author)