Uncategorized

Czy potrafimy być asertywni?

 

Dobrze jest mieć swoje zdanie, a jeszcze lepiej jest, jeśli potrafimy je w odpowiedni sposób wyrażać. W taki, aby czuć się przy tym pewnie i jednocześnie, żeby nie ranić swoimi wypowiedziami uczuć innych osób. Jednak jeszcze lepiej jest, jeśli potrafimy w odpowiedni sposób odmawiać, gdy ktoś chce od nas czegoś, a my danej prośby nie możemy, albo po prostu nie chcemy spełnić.

 

Asertywność jest ważna

 

Wielu ludzi ma tendencję do tego, że nie potrafią odmawiać innym ludziom. Bez względu na to, czy mają czas i chęci na spełnienie danej prośby, zgadzają się na to, bo boją się odmówić, obawiają się, że wówczas taka osoba się od nich odsunie. Prawda jednak jest taka, że warto być asertywnym, bo w przeciwnym razie, będziemy coraz bardziej sfrustrowani, a co się z tym wiąże, będziemy się coraz gorzej czuć sami ze sobą. Jednak pamiętać trzeba, że odmawiając, nie musimy podawać powodu odmowy – choć jest to w dobrym tonie, ale jednocześnie też powinniśmy pilnować, aby nie ranić uczuć drugiej osoby.

 

Asertywności można się nauczyć

 

Są ludzie, którzy potrafią być asertywni, którzy potrafią wypowiedzieć swoje zdanie na jakiś temat, nie raniąc przy tym innych, i którzy potrafią odmawiać w asertywny sposób. Jednak większość ludzi ma z tym pewien problem, i dla tych osób z pewnością dobrą wiadomością będzie, że takiego asertywnego zachowania można się nauczyć. A im więcej będziemy je ćwiczyć, tym łatwiej będzie nam później przychodziło korzystanie z takiej postawy.

 

Asertywność daje naprawdę wiele, bo dzięki niej, możemy żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi przekonaniami, ale też nie pozwalamy, aby ktoś nas zdominował. Dlatego warto zadbać, aby była to jedna z naszych cech.

Joanna Kowalska (Author)