problemy psychiczne

Czy to już autyzm?

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było zdrowe, aby się prawidłowo rozwijało i żeby przez życie przeszło bez większych trudności. To też powoduje, że rodzice bardzo uważnie obserwują swoje dzieci, a wszelkie nieprawidłowości w ich zachowaniu od razu konsultują z lekarzami.

Zamknięcie na świat

Może się okazać, że nasze dziecko nie próbuje nawiązać z nami żadnego kontaktu, a kiedy już podrośnie, nie będzie próbowało tego kontaktu nawiązywać z innymi dziećmi. Może też być odwrotnie, będzie nawiązywało łatwo kontakty, ale jednocześnie nie będzie lubiło zmian, będzie bardzo ruchliwe, ciągle będzie machało rękami, może też mieć problemy z prowadzeniem konwersacji, choć z samą mową problemów nie będzie miało. To wszystko może wskazywać na to, że nasze dziecko ma autyzm, a im szybciej zostanie on rozpoznany, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednią terapię.

Są różne stopnie autyzmu

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są różne formy autyzmu. Mogą być bardzo delikatne, przy których tylko doświadczone osoby będą mogły na to zwrócić uwagę, a sam chory będzie funkcjonował zupełnie normalnie w otoczeniu. Mogą być też takie, gdzie dziecko, a później dorosły będą całkowicie zamknięci na świat zewnętrzny i trudno będzie do nich dotrzeć. Od poziomu choroby, będzie więc zależało to, jakie jej leczenie należy podjąć.

Chociaż autyzm nadal ma przed nami wiele tajemnic, to jednak pojawia się coraz więcej terapii i sposobów leczenia, które przynoszą naprawdę świetne efekty. Zwłaszcza przy tych lżejszych jego odmianach. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najszybciej go rozpoznać.

Marta: Ludzi z autyzmem nie trzeba się bać, trzeba ich poznać

Tomasz: W przypadku lekkiego autyzmu naprawdę trudno się domyślić, że istnieje jakiś problem

Joanna Kowalska (Author)