emocje

Czy trauma jest dziedziczna?

Nikogo za bardzo ani za długo nie trzeba przekonywać, że przeżywana w przeszłości trauma, na jakimkolwiek tle, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz na jakość życia. Mało kto jednak wie, że stresowe sytuacje, a więc również trauma, jest zjawiskiem, jakie dziedziczymy wraz z innymi genami od naszych rodziców.

Jak to możliwe?

Najnowsze badania dowodzą, że wraz z genami naszych przodków otrzymujemy również obciążenie w postaci najróżniejszych lęków, skłonności do cierpienia na zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia somatyczne. Właśnie dlatego stres i trauma odczuwana przez naszych rodziców będzie również odczuwana przez nas samych. Jak się również okazuje, stres nie pozostaje bez skutku również jeśli chodzi o komórki jajowe oraz plemniki – za jego przyczyną dochodzi w nich do zmian epigenetycznych. Ponad wszystko zostało już udowodnione, że jeżeli ciężarna kobieta w czasie przed urodzeniem dziecka doznała urazu czy traumy, dziecko może mieć uszkodzenia czynnościowe i anatomiczne mózgu. To z kolei będzie skutkowało patologicznym funkcjonowaniem organizmu dziecka, kiedy ono już dorośnie.

Stres zmienia struktury mózgu?

Badania również dowodzą, że stres powoduje zmiany w niektórych regionach mózgu – te odpowiedzialne za pamięć oraz jej grodzenie zostają zmniejszone na rzecz zwiększających się obszarów związanych z agresją oraz lękiem. Właśnie dlatego powinniśmy świadomie przeżywać nasze życie i być zawsze świadomi skutków, jakie może nieść nasze nieszczęście czy stres.

Joanna Kowalska (Author)