Uncategorized

Czy warto dawać dziecku kieszonkowe?

Wielu rodziców zastanawia się czy dawać dziecku kieszonkowe, czy to dobre rozwiązanie, czy nie zepsują tym dziecka, jeśli będzie miało dostęp do, nawet niewielkich, ale jednak pieniędzy. Prawda jest taka, że kieszonkowe można wykorzystać do nauki obchodzenia się z pieniędzmi, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Kontrola nad pieniędzmi

 

Jeżeli zaczniemy dziecku dawać nawet niewielkie kieszonkowe, to będzie ono miało poczucie, że mu ufamy, że ma coś swojego. Oczywiście, na początku pojawi się pokusa, aby jak najszybciej wydać te pieniądze, jednak warto ten czas wykorzystać na to, aby nauczyć dziecko odpowiedniego dbania o pieniądze. Możemy wykorzystać to do rozmowy o wartości pieniądza i o tym, co można z nimi zrobić. Można pokazać, że jeśli wyda pieniądze od razu, to nie będzie miał ich później na jakieś wydatki, a jeśli będzie je odkładał, to później będzie mógł sobie pozwolić na coś droższego.

 

Uczy oszczędzania i odpowiedzialności

 

Otrzymywanie kieszonkowego, może być świetnym sposobem na naukę oszczędzania pieniędzy, na naukę ich rozważnego wydawania, ale także odpowiedzialności za to, na co się je wydaje. Jeśli już od małego pokażemy dziecku jak ważne jest oszczędzanie, to zaprocentuje to w dorosłym życiu. A jeśli jeszcze swoim przykładem pokażemy, że warto rozważnie wydawać pieniądze, to już w ogóle możemy być pewni sukcesu.

 

Warto dawać dziecku kieszonkowe. Nawet jeśli będzie ono niewielkie, to pomoże dziecku nauczyć się odpowiedniego podejścia do pieniędzy, co z pewnością będzie procentowało w dorosłym życiu.

Joanna Kowalska (Author)