Uncategorized

Czy wiemy jakie są zaburzenia osobowości

Mówi się, że każdy człowiek jest inny i to jest prawda. Jednak prawdą jest też to, że czasami zachowania ludzi mocno odbiegają od tego, co jest przyjęte w danym społeczeństwie. Może się więc okazać, że ci ludzie mają zupełne inne spostrzeżenia, tok myślenia czy odczuwania, a nade wszystko mają skrajnie inne zachowania, jeśli chodzi o kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli znamy takie osoby, albo mamy je w swoim otoczeniu, to oznacza, że mają one zaburzenia osobowości.

 

Są różne ich rodzaje

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że są różne rodzaje zaburzeń osobowości. Mogą być osobowości paranoiczne, narcystyczne, dyssocjalne, a także lękowe. One wszystkie są mocno zakorzenione w danym człowieku, determinują jego zachowanie, jego podejście do różnych rzeczy, a co się z tym wiąże, często są bardzo trudne dla osoby, która musi się z taką osobowością zmagać.

 

Co jest ich przyczyną?

 

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co jest przyczyną zaburzeń osobowości, to musimy wiedzieć, że nawet specjaliści się nad tym zastanawiają i spierają się w tej kwestii. Część uważa, że to efekt wychowania, są też tacy, którzy uważają, że jest to jakaś wada wrodzona. Co więcej, jest tyle zdań na ich pojawianie się, cech które są charakterystyczne i na ich klasyfikację, że z pewnością jeszcze przez długi czas, będziemy mieli problemy z rozwikłaniem tej zagadki.

 

Musimy sobie uświadomić, że dookoła nas żyje sporo osób z takimi zaburzeniami. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak można im pomóc i co robić, aby nieświadomie nie pogarszać ich stanu.

Joanna Kowalska (Author)