Uncategorized

Czym jest osobowość zależna?

Wśród częstych postaw czy zachowana, jakich nie potrafimy na pierwszy rzut oka nawet nazwać, można znaleźć osobowość zależną. Osoba z tego typu problemami potrzebuje stałej obecności czy nawet rodzaju nadzoru nad własnymi decyzjami życiowymi, potrzebuje mieć świadomość, że może do kogoś w każdej chwili pójść czy zadzwonić, a dana osoba podpowie jej, co ma zrobić i w zasadzie podjąć decyzję za nią. Tego typu relacja nie jest jednak dojrzałą relacją, a bardziej zapewnieniem sobie opieki oraz pomocy w każdej sytuacji.

Niesamodzielność a poczucie bezsilności

Oby z osobowością zależną czują się nieswojo, kiedy w pobliżu nie ma kogoś innego, czują lęk, niepokój, nie są w stanie poradzić sobie z podejmowaniem najprostszych decyzji. Problemy z podjęciem decyzji mogą nieraz sięgać bardzo bagatelnych, codziennych spraw, takich jak wybranie odpowiedniego ubrania czy zjedzenie obiadu. Osobowość zależna w sytuacjach niepewnych czuje się bezradna, bezsilna, niekompetentna, traci więc na tym również samoocena, która jest zdecydowanie zaniżana i prowadzi do kolejnych kłopotów ze zdrowiem.

Czy z osobowością zależną można sobie poradzić?

W każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć jakiś jasny promyk nadziei. Tutaj jednak zwykle osoby cierpiące na to schorzenie nie kierują się do lekarzy z prośbą o pomoc. Zwykle jedynym bodźcem, który zachęca do podjęcia leczenia, są konsekwencje podejmowanych decyzji, oparte o rady innych. Czasem pojawia się również depresja oraz objawy lęku, które koniecznie trzeba leczyć.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Monika

    Nie wiedziałam, że takie coś też może być chorobą.

  2. Karolina

    Moja koleżanka zachowuje się w ten sposób, ale teraz pytanie, jak jej pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *