Uncategorized

Czym jest osobowość zależna?

Wśród częstych postaw czy zachowana, jakich nie potrafimy na pierwszy rzut oka nawet nazwać, można znaleźć osobowość zależną. Osoba z tego typu problemami potrzebuje stałej obecności czy nawet rodzaju nadzoru nad własnymi decyzjami życiowymi, potrzebuje mieć świadomość, że może do kogoś w każdej chwili pójść czy zadzwonić, a dana osoba podpowie jej, co ma zrobić i w zasadzie podjąć decyzję za nią. Tego typu relacja nie jest jednak dojrzałą relacją, a bardziej zapewnieniem sobie opieki oraz pomocy w każdej sytuacji.

Niesamodzielność a poczucie bezsilności

Oby z osobowością zależną czują się nieswojo, kiedy w pobliżu nie ma kogoś innego, czują lęk, niepokój, nie są w stanie poradzić sobie z podejmowaniem najprostszych decyzji. Problemy z podjęciem decyzji mogą nieraz sięgać bardzo bagatelnych, codziennych spraw, takich jak wybranie odpowiedniego ubrania czy zjedzenie obiadu. Osobowość zależna w sytuacjach niepewnych czuje się bezradna, bezsilna, niekompetentna, traci więc na tym również samoocena, która jest zdecydowanie zaniżana i prowadzi do kolejnych kłopotów ze zdrowiem.

Czy z osobowością zależną można sobie poradzić?

W każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć jakiś jasny promyk nadziei. Tutaj jednak zwykle osoby cierpiące na to schorzenie nie kierują się do lekarzy z prośbą o pomoc. Zwykle jedynym bodźcem, który zachęca do podjęcia leczenia, są konsekwencje podejmowanych decyzji, oparte o rady innych. Czasem pojawia się również depresja oraz objawy lęku, które koniecznie trzeba leczyć.

Joanna Kowalska (Author)