Uncategorized

Czym jest tolerancja krzyżowa

Słyszeliśmy o przypadkach, w których ktoś dostaje narkozę, albo jakieś leki przeciwbólowe, czy nasenne, a one w ogóle na niego nie działają? Może nam się wówczas wydawać, że to jakieś niecodzienne zjawisko, że ta osoba jest nad wyraz wytrzymała. Warto jednak wiedzieć, że to zjawisko ma swoją konkretną nazwę i co więcej, ma konkretne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy.

 

Tak działa tolerancja krzyżowa

 

Tego typu przypadłość zazwyczaj dotyka osoby, które nadużywają alkoholu. Mają one wówczas zwiększoną na niego tolerancję, a to powoduje niejednokrotnie, że mają również zwiększoną tolerancję na niektóre leki. Stąd też się czasami dzieje tak, że chociaż anestezjolog podaje odpowiednią do wieku i wagi, dawkę narkozy, to jednak ona nie działa i wówczas konieczne jest jej zwiększenie, ponad przyjętą normę.

 

Warto o tym informować

 

Jeśli mamy świadomość, że w naszym życiu zdarzały się okresy, kiedy to spożywaliśmy alkohol w nadmiernej ilości, a teraz mamy być poddani narkozie, to powinniśmy o tym fakcie poinformować lekarza. Wówczas będzie miał on świadomość, że może wystąpić tolerancja krzyżowa, a co się z tym wiąże, od razu będzie wiedział, w jaki sposób powinien się zachować.

 

Takie sytuacje zdarzają się wbrew pozorom dość często i to nie tylko anestezjologom, ale także dentystom, którzy mają podać znieczulenie, jak również w codziennym życiu, kiedy ktoś musi przyjąć większą dawkę środków nasennych, niż jest to ogólnie przyjęte, aby w ogóle mogły one zacząć działać tak jak powinny.

Joanna Kowalska (Author)