choroba umysłowa, problemy psychiczne

Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Bardziej potoczną nazwą tego zaburzenia jest nerwica natręctw czy nerwica anankastyczna, której głównym objawem są nawracające obsesje czy natrętne myśli, których w żaden sposób pacjent nie może się pozbyć, ale również czynności, czyli właśnie kompulsje. Unikanie wykonywania podpowiadanych przez umysł czynności wiąże się z poczuciem bezbrzeżnego lęku oraz napięcia, a nawet fizycznego cierpienia.

Jak powszechna jest nerwica natręctw?

Szacuje się, że w społeczeństwie znajdziemy całkiem spory odsetek osób cierpiących na takie właśnie zaburzenia – statystycznie nerwica natręctw spotyka aż dwa i pół procenta całej populacji, a jeśli pojawiło się w rodzinie, szanse na jego ponowne wystąpienie szacowane jest nawet na dziesięć procent.

Jak wyglądają objawy tego typu nerwicy?

Tutaj powinniśmy wyszczególnić kilka rodzajów, każdy tak samo trudny do opanowania oraz mocno problematyczny, jeśli chodzi o otoczenie osoby chorej. Warto jednak dodać, że osoba chora nie ma żadnego wpływu na pojawianie się myśli w głowie ani na ich treść, chociaż pacjent uważa je za swoje własne. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem natręctw jest niepewność, związana na przykład z chronicznym sprawdzaniem, czy drzwi faktycznie są zamknięte, a kurki z wodą czy z gazem zakręcone. Pacjent może mieć jednak również inne myśli czy impulsy zmuszające go do działania – na przykład głos może mu kazać rozebrać się czy zacząć nieoczekiwanie krzyczeć w miejscu publicznym. Pacjent może również na przykład przez wiele godzin rozmyślać nad jednym tematem czy roztrząsać w kółko to samo.

Joanna Kowalska (Author)