Uncategorized

Czym się zajmuje psychologia społeczna?

Żyjemy otoczeni innymi ludźmi, słuchamy ich opinii, patrzymy na to jak się zachowują, czym się interesują. Naukowcy od jakiegoś czasu już zastanawiają się, czy inni ludzie mają jakiś wpływ na nasze zachowanie, a jeśli tak, to jak duży.

 

Odpowiedzi daje psychologia społeczna

 

Warto wiedzieć, że jest specjalna gałąź nauki, która zajmuje się właśnie tym zagadnieniem. Jest ona stosunkowo młoda i tak naprawdę działa na pograniczu psychologii i socjologii. To właśnie naukowcy zajmujący się psychologią społeczną, starają się odkryć jak duży wpływ na nas mają inni ludzie, czy zmieniamy swoje poglądy pod ich wpływem. Wbrew pozorom dzięki takim badaniom możemy się wiele dowiedzieć, szczególnie o tym, jak funkcjonują małe grupy. Może się wówczas okazać, że ludzie, którzy się do nich zaliczają, oddziałują na siebie znacznie bardziej, niż to mogłoby się początkowo wydawać.

 

Świadomie czy nieświadomie

 

Możemy się zastanawiać nad tym, czy takie wpływanie na ludzi odbywa się świadomie, czy nieświadomie. Czasami ma to miejsce nieświadomie, kiedy ktoś zaczyna naśladować inną osobę, bo jest zachwycony jej działaniami. Jednak może mieć także charakter świadomy, tak jak to ma miejsce podczas wyborów. Wówczas dochodzi do świadomego kierowania ludźmi, dzięki czemu tworzą się grupy wyrażające takie same opinie i takie same zainteresowania polityczne.

 

Tak naprawdę wpływ społeczny może być bardzo silny. Dlatego też, jest znaczącą siłą, która odpowiada za tworzenie cywilizacji i jej rozwój.

Joanna Kowalska (Author)