choroba afektywna dwubiegunowa

Czym właściwie jest choroba afektywna dwubiegunowa?

O tego rodzaju schorzeniu słyszymy raczej bardzo rzadko, chociaż absolutnie nie jest zjawiskiem nowym czy nieznanym. Jeszcze do niedawna była nazywana psychozą maniakalno-depresyjną ze względu na swoje – skądinąd ciekawe – objawy. Sama choroba dotyczy z całą pewnością jednego do półtora procenta całej populacji ludzkiej, u której stwierdzono wszystkie mocne i klasyczne objawy tej choroby. Jeśli jednak brać wszystkie możliwe kryteria oraz niekoniecznie siłę ich występowania, możemy mieć do czynienia nawet z dziesięcioma procentami, a to już naprawdę spora liczba.

W jaki sposób przebiega choroba?

Jest to wyjątkowo naprawdę wyjątkowo przykra dolegliwość, która ciągnie się za pacjentem latami. Szacunkowo podczas pierwszej dekady pacjent doświadcza czterech poważniejszych epizodów, które u części pacjentów objawiają się maniakalnie, u części zaś depresyjnie. Stany te mogą utrzymywać się bardzo długo, nieraz długie miesiące. W przypadku depresji może ona trwać jeszcze dłużej, nawet lata. Okresy zdrowia oraz „normalności” pojawiają się w międzyczasie, a ich częstotliwość bardzo często zależy od zastosowanego leczenia oraz podatności pacjenta na przyjmowane leki.

Choroba – to ona jest winna

Zanim taka właśnie choroba zostanie pomyślnie zdiagnozowana, najczęściej życie osobiste i zawodowe pacjenta podupada, gdyż pacjenci mają często skłonności do przemocy, zdrad czy problemów finansowych podczas etapów maniakalnych oraz mogą mieć trudności w wywiązywaniu się ze swoich ról społecznych podczas miesięcy depresji. Najczęściej więc związki małżeńskie w takich sytuacjach się rozpadają, często również zawodowo nie jest najlepiej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie i skuteczne leczenie, które o jakimś czasie będzie w stanie zmienić jakość życia.

Joanna Kowalska (Author)