depresja

Depresja – czy faktycznie dotyczy dzisiaj każdego?

Poważna choroba, jaką jest depresja, dotyka dzisiaj naprawdę ogromną część społeczeństwa – z najróżniejszych powodów. Równie często jest niediagnozowana, w związku z czym przyczynia się do sporej ilości samobójstw, których nikt nie jest w stanie wytłumaczyć racjonalnie. Najczęściej na depresję chorują osoby, których byśmy o to w ogóle nie podejrzewali, a z drugiej strony przez naszą niewiedzę zdarza nam się wyśmiewać ją, podobnie jak i osoby, które na to schorzenie cierpią. Nie jest to jednak przypadłość, którą można bagatelizować, gdyż pojawia się u coraz młodszych ludzi, a nawet u dzieci.

Rodzaje depresji

Nie każda depresja ma to samo podłoże, a także identyczny przebieg, dlatego ze względu na wiele różnych czynników została przez amerykańskich badaczy podzielona na kilka kategorii, takich jak: depresja melancholiczna, inaczej nazywana typową, ale również atypowa, krótkotrwała nawracająca, sezonowa, o przebiegu przewlekłym, poporodowa, jako reakcja na żałobę, maskowana, wieku starczego czy psychotyczna, do której wkradają się elementy omamów oraz urojeń. Każda z nich objawia się nieco inaczej i wymaga również innego leczenia.

Czy depresję można rozpoznać?

Depresja ma swoje trzy stadia zaawansowania, więc najłatwiej zdiagnozować ją samodzielnie u kogoś, kiedy jest na najwyższym stopniu zaawansowania. Trzeba pamiętać, że depresja to nie tylko obniżony nastrój, utrzymujący się już od samego rana czy zobojętnienie emocjonalne, ale również zaburzenia snu, niekontrolowana utrata wagi, myśli samobójcze, spowolnienie psychoruchowe, a także zmniejszenie apetytu.

Joanna Kowalska (Author)