depresja, emocje

Depresja poporodowa u mężczyzn

Stany związane z ciążą, porodem oraz połogiem zwykle należy do mam i to one są w tym czasie najważniejsze i najbardziej podatne na różne dolegliwości, również te na tle emocjonalnym czy psychicznym. Wśród jednej z częściej występujących w tym czasie dolegliwości należy wymienić depresję poporodową, która, jak się okazuje, może dotyczyć nie tylko młodych matek, ale również mężczyzn nieprzygotowanych i zszokowanych pojawieniem się na świecie małej, wymagającej opieki istoty.

Skąd się bierze problem depresji u panów?

Problem ten nie pojawił się wczoraj, chociaż do tej pory znajdował się raczej na marginesie medycznej wiedzy w zakresie porodu. Najczęściej depresjom ulegają panowie znajdujący się przed trzydziestym rokiem życia, dla których nowa sytuacja jest na tyle trudna, że zaczyna ich przerastać. Nie dzieje się to jednak od razu po porodzie, a, jak pokazują statystyki, dopiero między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka. Depresji najczęściej ulegają ci mężczyźni, którzy opiekują się partnerkami ulegającymi depresjom oraz ci, którzy w przeszłości mieli problemy z własną psychiką, cierpieli na przykład na huśtawki nastrojów.

Winna jest nie tylko sytuacja

Depresja w takich chwilach wywoływana jest również przez sam organizm, który produkuje zmniejszoną liczbę testosteronu, gromadząc jednocześnie nadmierną liczbę estrogenów. Wedle badań takie zachowanie się gospodarki hormonalnej ma przygotować mężczyznę do roli ojca, ma zmniejszyć jego porywczość oraz możliwości agresywnych zachowań. Depresja może również dotyczyć rodzaju odrzucenia czy zaniedbania, kiedy po narodzinach cała uwaga matki skierowana jest na dziecko.

Joanna Kowalska (Author)