depresja

Depresja u dzieci – czy jest się czego obawiać?

Życie naszych dzieci jest dla nas zawsze i pod każdym względem najważniejsze, czasem jednak nawet bardzo uważny rodzic nie jest w stanie zauważyć czy rozpoznać pierwszych objawów depresji u dzieci, która może pojawić się na skutek naprawdę różnorodnych wydarzeń. Czasem nawet zauważając objawy staramy się samodzielnie zaradzić smutkowi, za jakiego bierzemy objawy czającej się niespodziewanie choroby. Trzeba być uważnym i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, ponieważ konsekwencje nieleczonej depresji mogą być naprawdę poważne.

Choroba prosta do zdiagnozowania?

Każde zaburzenia związane z nastrojem czy z psychiką nigdy nie są jednoznaczne ani proste do zakwalifikowania i przyczepienia odpowiedniej łatki, jednak takie rozpoznanie może uratować życie. U dzieci depresja również związana jest z obniżeniem nastroju przez dłuższy czas, ze smutkiem, apatią, brakiem koncentracji, niechęcią do wykonywania codziennych, nawet lubianych wcześniej czynności. Dziecko może zachowywać się agresywnie, miewać napady, podczas których chce dosłownie wszystko roznieść w pył, czasem takie działania skierowane są przeciwko sobie samym, kończąc tym samym na samookaleczeniach.

Dlaczego dziecko cierpi na depresję?

Do tej pory nie stwierdzono żądnych klinicznych przyczyn, dla których dzieci mogłyby cierpieć na tego typu zaburzenia, związane zwykle z dorosłym życiem, nie istnieje w ogóle taka jednostka chorobowa, jak „depresja dziecięca”, jednak problem istnieje faktycznie. Najczęściej jednak tego typu zaburzenia wiązane są przez specjalistów z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, których doświadczyły lub były świadkami.

Joanna Kowalska (Author)