Uncategorized

Dość często zdarza się hipochondria

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje wiele różnych schorzeń na które można zachorować. Jedne są bardziej, inne mniej uciążliwe. Jednak trzeba sobie z nich zdawać sprawę, ponieważ tylko wówczas będziemy mogli w odpowiedni sposób sobie z nimi radzić. Zwłaszcza jeśli dotyczą nas, albo bliskiej nam osoby.

 

Hipochondria może być uciążliwa

 

Na początku może nam się wydawać, że nie ma nic złego w tym, że ktoś z naszych bliskich mocno skupia się na sobie i na swoim zdrowiu. Faktycznie, jeśli jest to w granicach rozsądku, jeśli jest spowodowane dbałością o siebie, to nie mamy się czym martwić. Jednak jeśli zauważymy, że dana osoba coraz częściej wyszukuje w sobie różne choroby, że potrafi godzinami wyszukiwać przyczyn jakichś objawów, to powinniśmy stać się bardziej uważni. Może się okazać, że jest to objaw hipochondrii, a to już może być groźne.

 

Chęć zwrócenia na siebie uwagi

 

Wiadomo, że osoby chore mogą liczyć na większe zainteresowanie ze strony otoczenia, a czasami także na specjalne profity. Dlatego może się okazać, że nasz hipochondryk chce zwrócić na siebie, świadomie albo i nie, uwagę otoczenia. Jeśli ją otrzyma, to może się okazać, że objawy hipochondrii się zmniejszą. Jeśli jednak takiego zainteresowania nie otrzyma, to może się okazać, że tych chorób, które zacznie u siebie wynajdywać będzie coraz więcej, a nawet może dojść do sytuacji, gdy będzie przekonany, że umiera, choć lekarz tego nie stwierdzi.

 

Wbrew pozorom życie z osobą, która choruje na hipochondrię może być bardzo trudne. Dlatego też, im szybciej zaczniemy szukać pomocy, tym szybciej uda się uniknąć poważniejszych problemów.

Joanna Kowalska (Author)