problemy psychiczne

Fobie dość często się zdarzają

Są ludzie, którzy odczuwają lęk przed zupełnie niegroźnymi zjawiskami. Choć dla osób postronnych taka sytuacja może się wydawać śmieszna, to jednak warto wiedzieć, że dla tych ludzi jest ona bardzo stresująca, a jeżeli lęk będzie się co chwilę powtarzał, albo będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, to może dojść do nerwicy. Czy znamy kogoś kto ma fobię?

Wystarczy dokładnie obserwować

Możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że są obok nas ludzie, którzy cierpią na różnego rodzaju fobie. Jednak wystarczy ich uważnie poobserwować, aby móc określić, co lub kto, wzbudza w nich paniczny i irracjonalny strach. Nasza koleżanka sztywnieje na widok malutkiego pajączka? Nasz kolega nie podejdzie do barierki przy balkonie znajdującym się wyżej niż 2 piętro? A może nasza mama nie lubi miejsc, w których jest ścisk i tłok? Te wszystkie osoby przejawiają określoną fobię, a więc paniczny lęk przed jakimś czynnikiem. W pierwszym przypadku będzie to pająk, w drugim wysokość i otwarta przestrzeń, a w trzecim tłum.

Wyróżniamy setki fobii

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wyróżniamy setki fobii i choć niektóre z nich, dla większości społeczeństwa mogą się wydawać śmieszne, to jednak dla osób, które się z nimi zmagają, już takie nie są. Dlatego właśnie potrzebna jest tutaj pomoc specjalistów, którzy będą potrafili wesprzeć taką osobę w rozwiązaniu tego problemu, bo może się okazać, że niektóre z fobii będą w stanie znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie.

Nieleczona fobia może się pogłębiać, a wówczas się okaże, że jeszcze trudniej będzie znieść obecność czynnika, który ją wywołuje.

Joanna Kowalska (Author)