sen

Jak często borykamy się z problemami bezsenności?

Wydaje nam się zwykle, że spanie to najprzyjemniejsza rzecz, jaka nas może spotkać pod koniec dnia, kiedy jesteśmy zmęczeni całodzienną pracą oraz kiedy wreszcie chcemy udać się na spoczynek. Prawda jest jednak nieco inna i odbiega od tych wyobrażeń, ponieważ bardzo duży odsetek ludzi cierpi z powodu bezsenności, powodowanej różnorodnymi czynnikami, takimi jak stres czy zmiana strefy czasowej, problemami w domu czy w pracy, a także na przykład depresją czy stanami lękowymi.

Ile osób cierpi na bezsenność?

Liczba ludzi cierpiących na zaburzenia snu jest wręcz zatrważająca, ponieważ statystyki pokazują, że może to być nawet 30 do 50procent wszystkich badanych osób. Jedna piąta wszystkich ankietowanych odpowiada, że objawy zauważa u siebie nawet częściej, niż trzy razy w tygodniu, a nawet stale. Co istotniejsze, nawet 15 procent dorosłych ankietowanych przyznaje w badaniach, że taki stan rzeczy bardzo negatywnie, a jednocześnie poważnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na samo funkcjonowanie podczas dnia.

Na czym polega diagnostyka bezsenności?

Zaburzenia snu oraz ich diagnozowanie każdorazowo należy rozpocząć od całościowej oceny stanu zdrowia, a więc w skład nich będzie wchodził wywiad środowiskowy, wszystkie podstawowe badania lekarskie, pomiar ciśnienia, często również okresowe EKG. Jeśli wyniki badań nie wykażą żadnych nieprawidłowości, kolejnym etapem będzie poszukiwanie zaburzeń psychicznych, tutaj konieczne będzie skontaktowanie się już nie z lekarzem pierwszego kontaktu, ale ze specjalistą psychiatrą. Jeśli o to nie da odpowiedzi, trzeba zmienić tryb życia pacjenta.

Joanna Kowalska (Author)