choroba umysłowa, emocje, nerwica, sen, terapia nerwicy

Jak nie pozwolić lękom zawładnąć naszym życiem?

Aby mieć życie takie, jakie chciałoby się mieć, konieczne są nasze starania. Niejednokrotnie jednak poddawani jesteśmy zrządzeniom losu, który miesza w naszym życiu wystarczająco wiele, aby obciążyć naszą psychikę. Jedni z ludzi są na lęki uogólnione podatni bardziej, inni mniej. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele przyczyn, do których należy zaliczyć przewlekły stres, czynnik genetyczny czy też czynnik neurobiochemiczny. Czy można nie dać się lękom, wiedząc, że jesteśmy obciążeni ryzykiem pojawienia się ich w naszym życiu?

Zacznijmy od pewności siebie

To prawda, że nerwica lękowa zdecydowanie częściej dotyka jednostki o charakterystycznej osobowości, a dokładnie osoby: pełne wątpliwości, obwiniające się, pedantyczne, uległe, lękliwe, niewierzące we własne możliwości, niechętne do wchodzenia w związki. Pewność siebie, swoich przekonań, zdania, miłość do własnej osoby to najlepsze, co można zrobić, aby uchronić się przed lękami, które przychodzą zupełnie nieoczekiwanie. Zdecydowanie często lęki mogą zostać wywołane przez uraz, nagłą dramatyczną sytuację, śmierć w rodzinie. Niemniej jednak w przypadku powyższych osobowości nerwica ma doskonałe podłoże, aby pojawić się znienacka z wielką intensywnością w postaci ataków paniki, bólów somatycznych i uogólnionego lęku.

Szczere uczucie wobec samego siebie

Nikt nie jest tak dobrze pomóc nam, jak my sami. Właśnie dlatego tak często w terapii nerwicy mówi się o umiejętności zaopiekowania się sobą. To oczywiście stosunkowo trudna, a dla niektórych irracjonalna czynność niemniej jednak możliwa. W życiu każdego człowieka bardzo istotne jest to, aby się nagradzać, dawać sobie możliwość odpoczynku, niekiedy nawet pozwolić sobie na błędy po to, tylko aby nauczyć się opieki nad sobą, a jednocześnie pokochać się szczerym uczuciem jak najlepszego przyjaciela. Warto pamiętać, że nerwica lękowa to relatywnie często problem nadmiernie porządkowych, perfekcjonistów i pochłoniętych przez szczegóły osób.

Akceptacja siebie

Bardzo ważne jest też to, aby akceptować siebie takim, jakim się jest. Oczywiście można dążyć do zmiany na lepsze, ale nie za wszelką cenę. Przyznanie się przed samym sobą do pewnego rodzaju ograniczeń nie dyskwalifikuje nas z gry pod tytułem godne życie bez lęków. Protest przeciwko wchodzeniu sobie na głowę jest równie istotny, ponieważ podporządkowując się stale komuś, nie robimy niczego dobrego dla siebie. Poza tym w ten właśnie sposób nie akceptujemy siebie, a innych, którzy nami kierują.

Podsumowanie

Podsumowując, nerwica lękowa może spotkać każdego z nas. Warto pamiętać o tym, aby nie przygotowywać jej podłoża do zadomowienia się na dobre w naszym umyśle, a jednocześnie też ciele. Co robić? Z całą pewnością akceptować siebie, kochać własną osobę, nie pozwalać sobą manipulować, ale też otaczać się zawsze pozytywnymi ludźmi. Wiedząc, że genetycznie obciążeni jesteśmy nerwicą lękową, dostatecznie wcześnie warto skonsultować się ze specjalistą. Z życia eliminujemy przewlekły stres, ponieważ ten jest przyczyną nie tylko pojawienia się panicznych lęków, ale też wielu groźnych chorób dla naszego organizmu.

Andrzej Paschalski (Author)