Uncategorized

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Etap szkolny to bardzo ważny okres dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego dalszej przyszłości. Dlatego warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby dziecko było odpowiednio przygotowane na ten moment, bo wówczas łatwiej będzie mu się odnaleźć w nowej, szkolnej rzeczywistości.

 

Postawa otoczenia jest bardzo ważna

 

Zawsze obawiamy się tego, co jest nowe i nieznane. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że dzieci obawiają się chodzenia do szkoły. Jeśli więc chcemy, aby nasza pociecha do szkoły szła odważnie i z pozytywnym nastawieniem, to sami musimy jej pokazać odpowiednie podejście. Jeśli będziemy co chwilę opowiadać o tym, jakie złe rzeczy dzieją się w szkole, to nie powinniśmy się dziwić, że będzie się ono obawiało do niej chodzić. Trzeba pokazywać dobry obraz szkoły, tego że można się wiele dowiedzieć, ale też można spotkać ciekawe koleżanki i kolegów.

 

Musimy pilnować swoich emocji

 

Nawet jeżeli obawiamy się, jak nasze dziecko sobie poradzi w szkole, to i tak musimy nerwy trzymać na wodzy. Nasz strach i niepewność nie przyniosą dziecku nic dobrego, co więcej będą powodowały, że będzie czuło się niepewnie. Nie wolno nam także mówić, że będziemy tęsknić, a pierwsze pożegnania powinny być krótkie, zdecydowane, ale też pełne uśmiechu, tak aby dziecko czuło, że nie dzieje się nic złego i że naprawdę nie ma się czego obawiać.

 

Im więcej, w pozytywny sposób będziemy opowiadać dziecku o szkole, im więcej jej zalet będziemy mu pokazywać, tym większa będzie szansa, że dziecko pójdzie do niej chętnie i bez obaw. Musi jednak w nas widzieć, że nie ma się czego bać i że szkoła może być naprawdę fajną przygodą, jeśli tylko na to pozwolimy.

 

Joanna Kowalska (Author)