Uncategorized

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Etap szkolny to bardzo ważny okres dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego dalszej przyszłości. Dlatego warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby dziecko było odpowiednio przygotowane na ten moment, bo wówczas łatwiej będzie mu się odnaleźć w nowej, szkolnej rzeczywistości.

 

Postawa otoczenia jest bardzo ważna

 

Zawsze obawiamy się tego, co jest nowe i nieznane. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że dzieci obawiają się chodzenia do szkoły. Jeśli więc chcemy, aby nasza pociecha do szkoły szła odważnie i z pozytywnym nastawieniem, to sami musimy jej pokazać odpowiednie podejście. Jeśli będziemy co chwilę opowiadać o tym, jakie złe rzeczy dzieją się w szkole, to nie powinniśmy się dziwić, że będzie się ono obawiało do niej chodzić. Trzeba pokazywać dobry obraz szkoły, tego że można się wiele dowiedzieć, ale też można spotkać ciekawe koleżanki i kolegów.

 

Musimy pilnować swoich emocji

 

Nawet jeżeli obawiamy się, jak nasze dziecko sobie poradzi w szkole, to i tak musimy nerwy trzymać na wodzy. Nasz strach i niepewność nie przyniosą dziecku nic dobrego, co więcej będą powodowały, że będzie czuło się niepewnie. Nie wolno nam także mówić, że będziemy tęsknić, a pierwsze pożegnania powinny być krótkie, zdecydowane, ale też pełne uśmiechu, tak aby dziecko czuło, że nie dzieje się nic złego i że naprawdę nie ma się czego obawiać.

 

Im więcej, w pozytywny sposób będziemy opowiadać dziecku o szkole, im więcej jej zalet będziemy mu pokazywać, tym większa będzie szansa, że dziecko pójdzie do niej chętnie i bez obaw. Musi jednak w nas widzieć, że nie ma się czego bać i że szkoła może być naprawdę fajną przygodą, jeśli tylko na to pozwolimy.

 

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Ania

    Ja się chyba bardziej stresowałam szkołą niż moje dzieci

  2. Bartek

    Odpowiednie podejście to podstawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *