Uncategorized

Jak to jest z tym poczuciem tożsamości?

Żyjemy w mniejszych i większych społecznościach, co powoduje, że w różnym stopniu oddziałujemy na siebie nawzajem. Jednak nie można przy tym zapominać, że każdy człowiek jest oddzielną istotą, a co się z tym wiąże, może mieć swoje pragnienia i poczucie jedności, które będzie się różniło z tym, co jest okazywane przez inne osoby. Jednak czy faktycznie zdajemy sobie sprawę z tej naszej odrębności.

Każdy niby wie, co to jest

Jeżeli chodzi o silne poczucie tożsamości, to możemy o nim mówić wtedy, gdy człowiek wie kim jest, potrafi działać w zgodzie ze sobą, a także zdaje sobie sprawę z tego, że jest odrębną jednostką, że sam może decydować o sobie. To sprawia, że takie poczucie tożsamości może się zmieniać w ciągu życia człowieka. Raz będzie ono większe, raz mniejsza, a największe poszukiwania własnej tożsamości zazwyczaj odbywają się w okresie dojrzewania.

Co jeśli jest słabe?

Jeśli ktoś ma słabe poczucie własnej tożsamości, to trzeba się liczyć z tym, że będzie to prowadziło do poważnych zaburzeń psychicznych. Jeśli ten brak poczucia własnej tożsamości jeszcze będzie się pogłębiał, to możemy być pewni, że też głębsze i trudniejsze do usunięcia będą także zaburzenia psychiczne. Dlatego, w takich sprawach trzeba zacząć działać od razu, gdy tylko zauważymy pojawiający się problem.

Poczucie własnej tożsamości jest bardzo ważne. Dlatego też warto zadbać o to, aby dziecko znało ją już od najmłodszych lat, bo później będzie mu znacznie łatwiej, szczególnie w okresie dojrzewania.

Joanna Kowalska (Author)