Uncategorized

Jakie emocje najczęściej przeżywamy?

Każdy przeżywa jakieś emocje. Nigdy nie jest tak, że nie odczuwamy żadnych emocji, jednak od naszej wrażliwości może zależeć to, w jaki sposób będziemy na nie reagowali i jak wielki wpływ będą one miały na nasze funkcjonowanie. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że każdego dnia jesteśmy poddawani różnego rodzaju emocjom, a to także będzie miało wpływ na naszą reakcję z nimi związaną.

 

Jaki typ emocji najczęściej nam towarzyszy?

 

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy mieć do czynienia z emocjami negatywnymi, takimi jak: złość, rozpacz, ale i z pozytywnymi, takimi jak: zadowolenie, radość, satysfakcja. Jeśli dotyczą nas te złe emocje, to może się okazać, że przerwiemy działania, które właśnie wykonujemy, a nawet może się okazać, że będziemy się starali unikać źródła, które jest odpowiedzialne za odczuwanie przez nas tych złych emocji. Jeśli znowu coś wywołuje w nas dobre emocje, to istnieje spora szansa, że będziemy dążyć do tego, aby pojawiały się one jak najczęściej, a więc będziemy też chcieli jak najwięcej wystawiać się na działanie danych bodźców.

 

Nie da się ich uniknąć

 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się uniknąć emocji. Są one niezbędnym czynnikiem naszego prawidłowego rozwoju. To w dużej mierze dzięki nim będziemy mogli przystosować się do nowego otoczenia, nowych ludzi, czy będą nakłaniały nas do podejmowania określonej aktywności. Jednak trzeba też pamiętać, że różni ludzie różnie reagują na emocje, które im towarzyszą, a to oznacza, że niejednokrotnie może to być bardzo indywidualna sprawa.

 

Warto nauczyć się rozpoznawać i nazywać emocje. Może się wówczas okazać, że życie będzie znacznie łatwiejsze, a my chętniej będziemy podejmowali nowe wyzwania.

Joanna Kowalska (Author)