nerwica, terapia nerwicy

Komu na starość grozi nerwica?

Jakoś zwykle stany związane z nerwicą przypisujemy ludziom żyjącym w ciągłym pędzie oraz biegu, niemającym zupełnie czasu na nic innego, niż okazjonalne kłótnie z rodziną, czy gonitwa za karierą. Trudno nam sobie wyobrazić takie schorzenie w odniesieniu do seniorów, dla których starość jest przecież – przynamniej w teorii – jednym wielkim odpoczynkiem. Wynika to również z faktu, że nerwica niekoniecznie daje takie objawy, jakie jej zwykle przypisujemy.

Jak wygląda nerwica u seniorów?

W podeszłym wieku czasem jednostki chorobowe oraz jej objawy nakładają się na siebie, nie zawsze dając jednorodny i spójny obraz. W przypadku osób starszych nerwica faktycznie pojawia się dosyć rzadko, często również związana jest ze stanami depresyjnymi czy zaburzeniami osobowości, może również pojawiać się na bardzo różnym tle – począwszy od przyczyn mających swoją genezę w lęku, zaburzeniach wegetatywnych różnego rodzaju, związanych najczęściej z odczuwaniem bólu czy kłopotami ze snem, egocentrycznych, które wymuszają koncentrowanie stu procent uwagi na pacjencie.

Jakie są faktyczne przyczyny nerwicy?

Nie tylko zaburzenia osobowości czy kłopoty z psychiką muszą być odpowiedzialne za stany nerwicowe u osób starszych. Wpływ na to będą miały chociażby zatrucia lekami, alkoholem, kofeiną lub środkami psychol stymulującymi, choroby układowe, takie jak popularne reumatoidalne zapalenie stawów, różnego rodzaju dysfunkcje nadnerczy, przytarczyc czy przysadki mózgowej, a nawet pozornie banalny niedobór witaminy B12 albo niacyny w organizmie.

Joanna Kowalska (Author)