nerwica

Kto tak naprawdę cierpi na nerwicę?

Nerwica jest zaburzeniem, w którym osoba chora jest szczególnie drażliwa, nadpobudliwa i bardzo łatwo można ją zdenerwować, a nawet całkiem wyprowadzić z równowagi czy wpaść w furię. Prawda jest jednak daleka od takiego postrzegania czy patrzenia na to schorzenie – nerwicę charakteryzują głównie konflikty psychiczne, uzewnętrzniające się w postaci fobii, stanów lękowych, zaburzeń seksualności, obsesji. Wedle szacunkowych liczb nawet trzydzieści procent społeczeństwa może mieć problemy z nerwicą, jednak nie każdy przypadek wymaga leczenia w odosobnieniu.

Skąd się biorą nerwice?

Przyczyn, dla których ktoś cierpi na nerwice, może być naprawdę wiele. Wśrród najpopularniejszych można wymienić czynniki środowiskowe, w jakich się żyje, wychowywało lub w jakich się obecnie lub wcześniej pracowało, brak opieki rodziców w czasie wczesnoszkolnym i jeszcze wcześniejszym, nieodreagowany stres, urazy czy traumatyczne przeżycia, rozstrzał między tym, czego się potrzebuje do szczęścia a tym, co jest uważane za tak zwane oczekiwania społeczne, przypisane do roli społecznej, choroby, stres, kryzysy w rozwoju, trudne i problematyczne sytuacje, ale również przemęczenie, uzależnienia czy ciąża i czas okołoporodowy.

Rodzaje nerwic

Nerwica jako taka nie istnieje, można wyróżnić kilka ich rodzajów, poczynając od zaburzeń lękowych związanych z fobiami – tych jest z koeli naprawdę dużo, z zaburzeniami depresyjnymi, panicznymi lękami; mamy nerwicę natręctw, reakcję na stresowe oraz adaptacyjne sytuacje, wymagające przystosowania się do nowych sytuacji, a także zaburzenia osobowości, hipochondria czy neurastenia.

Joanna Kowalska (Author)