depresja

Leki, które wywołują depresję

Jakie substancje mogą wywoływać stany depresyjne?

Substancje, które są zawarte nawet w popularnych lekach mogą prowadzić do depresji oraz zaburzeń afektywnych. Jest to potwierdzone naukowymi badaniami. Paradoksem jest fakt, że na liście tej znajdują się również leki, które u pewnych pacjentów stosuje się z dobrym skutkiem w przypadku depresji, na przykład leki przeciwko epilepsji. Ukazuje to jedynie złożoność przyczyn stanów depresyjnych i możliwości ich leczenia, a także absolutną konieczność dokładnego przebadania każdego przypadku przez kompetentnego lekarza. Do grupy leków, które mogą wywoływać tego typu zaburzenia należą między innymi: antybiotyki, środki przeciwgrzybiczne, neuroleptyki, leki przeciwbólowe oraz leki o działaniu antyzapalnym. Wszystkie wymienione przykłady zawierają w mniejszych lub większych ilościach substancje, które mogą prowadzić do depresji. Specjalistyczne badania naukowe potwierdziły istnienie tego typu procesów.

Czy długotrwałe stosowanie certyfikowanych leków także ma związek z rozwijającą się depresją?

W nowoczesnych badaniach, przeprowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych potwierdzono, iż długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych podwyższa ryzyko wystąpienia depresji. Leki przeciwbólowe są wysoce skuteczne w terapii pacjentów cierpiących z powodu silnego bólu, w tym także bólu przewlekłego. Mogą jednak one powodować uciążliwe działania niepożądane dla organizmu pacjenta, z których najtrudniejsze w leczeniu są długotrwałe zaparcia. Badania, o których mowa, potwierdziły tezę, że długotrwałe zażywanie leków z konkretnej grupy ma związek z podwyższonym ryzykiem zachorowań na depresję. Jak się okazało, pacjenci, którzy zaczęli zażywać lek i kontynuowali tę terapię przez co najmniej 180 dni, mieli o 53 procent wyższe ryzyko wystąpienia epizodu depresji, w porównaniu z osobami, które stosowały ten sam lek krócej niż przez 90 dni. Naukowcy zaobserwowali również, że im wyższą dawkę leku zażywali badani, tym bardziej byli narażeni na wystąpienie depresji. Tak więc nie tylko czas zażywania danych leków, ale też wielkość ich dawek może prowadzić do wyższego ryzyka zachorowań na stany depresyjne. Może to stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego, gdyż różne leki nieustannie stosuje się na całym świecie.

Suplementacja w czasie depresji

Depresja, jako zaburzenie trudne w leczeniu, nie może być pozostawiona bez diagnozy i specjalistycznej pomocy doświadczonego psychiatry. Należy zasięgnąć porady co do suplementacji w czasie depresji. Dobrze stosowana może być skuteczną pomocą w leczeniu takich zaburzeń. Na rynku mamy obecnie różnorodne suplementy. Witaminy są tym elementem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu. Ponadto, w sposób szczególny są one ważne w sytuacji, gdy borykamy się z jakimś schorzeniem. Istotne jest więc ich stosowanie w odpowiednich dawkach, w celu wzmocnienia naszego organizmu, kiedy jest słabszy, między innymi w czasie depresji. Wybierz odpowiednie zajęcia – http://synapsa-terapia.pl/

Joanna Kowalska (Author)