Uncategorized

Mobbing ciągle się zdarza

Potępiamy agresje, zwracamy na nią uwagę i staramy się eliminować jej źródła, a jeśli jesteśmy jej ofiarą, to staramy się unikać osób i sytuacji, w których tej agresji doświadczamy. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z tego, że niektóre wyniszczające działania, które mają za zadanie zachwiać naszą pewnością siebie i zniszczyć naszą psychikę, mogą być zakamuflowane i na początku nawet nie musimy sobie z nich zdawać sprawy.

 

W pracy często spotykany jest mobbing

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w firmach nadal bardzo często można spotkać się ze zjawiskiem mobbingu. Jest to długotrwałe nękanie jakiejś osoby, robienie z niej kozła ofiarnego, dawanie jej zadań, których nie ma możliwości wykonać, a to wszystko ma doprowadzić do zniszczenia jej psychiki i udowodnienia jej, że do niczego się nie nadaje. Są to zazwyczaj bardzo subtelne działania, których na początku można nawet nie zauważać, jednak z czasem mogą się pogłębiać prowadząc do niebezpiecznych sytuacji.

 

Może iść lawinowo

 

Może się okazać, że osoba, która jest ofiarą mobbingu ze strony szefostwa, w wyniku stresu z tym związanego zaczyna prześladować innego pracownika, który jest w hierarchii firmowej niżej niż ona. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mobbing jest zachowaniem patologicznym, a więc zawsze należy dążyć do jego jak najszybszego wyeliminowania.

 

Mobbing, który będzie trwał latami i będzie się pogłębiał, może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, albo nawet do samobójstwa, dlatego też nie można go ignorować.

Joanna Kowalska (Author)