choroba umysłowa

Nie ignorujmy potrzeb dziecka

Może się wydawać, że współczesne dzieci są inne niż te, sprzed kilkunastu lat. Bo tak chętnie sięgają po elektronikę, bo szybciej łapią nowe rzeczy, a więc potrzebują kolejnej motywacji. Prawda jednak jest taka, że współczesne dzieci mają dokładnie takie same potrzeby jak te sprzed kilkunastu lat, jednak trzeba wiedzieć, że po prostu świat się zmienia i my inaczej patrzymy na dzieci.

 

Potrzebują bliskości

 

Przede wszystkim dzieci nadal potrzebują bliskości i poczucia bezpieczeństwa, a także muszą wiedzieć, że są ważne dla innych. To sprawia, że nawet najlepsze zabawki nie zastąpią im obecności rodziców i ich uwagi, która w 100% będzie skupiona na nich. Dodatkowo warto wiedzieć, że w pewnym momencie nie będą się już tak bardzo cieszyły z nowych zabawek, bo po prostu przestaną być nimi zainteresowane.

 

Poświęćmy dziecku czas

 

Trzeba wiedzieć, że dzieci chcą mieć pewność, że jesteśmy skupieni tylko na nich. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby każdego dnia, znaleźć chociaż godzinę, w czasie której będziemy tylko dla dziecka. Powinniśmy wówczas wyłączyć telefon, odejść od komputera, nie przejmować się obiadem i innymi obowiązkami. W tym czasie mamy zajmować się tylko dzieckiem, naprawdę go słuchać i spełniać jego potrzebę bliskości i uwagi.

 

Jeżeli nasze dziecko będzie czuło, że jesteśmy na nim skoncentrowani, że go słuchamy, to możemy być pewni, że będzie do nas przychodziło z każdym problemem, a to spowoduje, że nasza więź z nim będzie naprawdę mocna. Dodatkowo takie dziecko będzie spokojniejsze, a więc też łatwiej i lepiej będzie się rozwijało.

Joanna Kowalska (Author)