problemy psychiczne

Niezbędne badania w diagnozowaniu chorób psychicznych

W dzisiejszych czasach zaawansowanych metod leczenia oraz popularnych i nowoczesnych metod diagnozowania chorób, w tym chorób psychicznych, pomoc nawet w trudnych przypadkach nie stanowi większego problemu, jest jedynie kwestią czasu. Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej używane metody w diagnozowaniu chorób psychicznych, poza tradycyjnie stosowanymi, takimi jak rezonans magnetyczny.

Badania hormonalne

Badania tego typu są kluczowe w diagnozowaniu jednej z najgroźniejszych dzisiaj chorób cywilizacyjnych – depresji. U osób cierpiących właśnie na tę przypadłość można zaobserwować wyraźny wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu – oraz nie obserwuje się różnic w Jego poziomie pomiędzy godzinami porannymi a wieczornymi.

Badania neuroendokrynne

To badanie również w jakiś sposób jest w stanie wskazać osoby chorujące na zespół depresyjny. Olega ono na podaniu substancji, która najczęściej jest dokładnie określonym lekiem, blokującym przekaz synaptyczny pomiędzy konkretnymi sekcjami jakieś układu. Odpowiedź organizmu na takie działania może sporo powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta.

Badania immunologiczne

Badania tego typu mają wskazać na określony etap choroby depresyjnej lub schizofrenii, ponieważ w ich przypadku można zaobserwować szybki wzrost białek, a także cytokin przy jednoczesnym obniżeniu limfocytów. Co ciekawe, w przypadku schizofrenii większość przypadków jest zapoczątkowana przez bakteryjne lub wirusowe zarażenie, a co za tym idzie, wraz z tym można zaobserwować odpowiedź systemu immunologicznego.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Anna

    Zawsze mi się wydawało, że takich chorób jak depresja nie da się zdiagnozować jakby d strony leków…

  2. kuba

    Ech, ta medycyna, faktycznie poszło to teraz sporo do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *