problemy psychiczne

Osoby z problemami psychicznymi są pośród nas

Czasem bardzo trudno jest nam sobie wyobrazić, jak wiele osób cierpi na schizofrenię czy depresję, które stały się dzisiaj powszechnym schorzeniem. Badania wskazują, że około jeden procent populacji ludzkiej cierpi na zaburzenia osobowości, a aż trzy procent naszego społeczeństwa boryka się z wciąż bagatelizowaną chorobą, jaką jest depresja. Z całą pewnością każdego dnia mijamy na ulicach czy w środkach komunikacji miejskiej takie właśnie osoby, o których problemach nie mamy zielonego pojęcia. Bardzo rzadko również orientujemy się, czym takie schorzenia są.

Jak rozpoznać osobę z problemami psychicznymi?

Jeśli się dokładnie zaczniemy przyglądać ludziom, będziemy w stanie po jakimś czasie rozpoznać zaburzenia oraz schorzenia. Osoby z zaburzeniami psychicznymi przede wszystkim wyraźnie cierpią ze względu na swoje problemy, nie potrafią się przystosować do społeczeństwa, narażając się na negatywną ocenę innych ludzi, czasem zachowania takiej osoby są nieprzewidywane i uznawane powszechnie za irracjonalne, są nieprzewidywalne, nie ma nad nimi kontroli, niekoniecznie również możesz czuć się, obserwując poczynania takiej osoby.

Czym są zaburzenia psychiczne?

Zaburzeń psychicznych mamy naprawdę długą listę, nie musi to być jedynie depresja czy schizofrenia, do tej grupy możemy bowiem zaliczyć również zaburzenia lękowe czy jedzenia, wszystko, co związane ze stresem, zaburzenia osobowości czy psychotyczne. Kontakt takiej osoby z rzeczywistością jest nieco zaburzony i konieczne jest zastosowanie leczenia terapeutycznego oraz jednocześnie farmakologicznego, a także stała opieka lekarza prowadzącego.

Joanna Kowalska (Author)