Uncategorized

Pamiętajmy o starszych ludziach

Jeżeli jesteśmy młodzi, to zazwyczaj wydaje nam się, że starsi ludzie są tacy nudni, wszystko robią tak irytująco wolno, a co się z tym wiąże, niejednokrotnie robimy wszystko co w naszej mocy, aby kontakt z takimi osobami ograniczyć do niezbędnego minimum. Musimy jednak pamiętać, że zachowanie i psychiczny stan zdrowia osób starszych, niejednokrotnie zależy od innych osób i tego, jak te osoby starsze są traktowane.

 

Muszą czuć się potrzebni

 

Młodym ludziom trudno jest się porozumieć z osobami w starszym wieku, jednak warto do tego dążyć, bo podczas takich rozmów można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o czasach, które już miały miejsce. Poza tym, senior który nie czuje się zapomniany, który ma na co czekać i który czuje się potrzebny, z pewnością dłużej będzie cieszył się dobrym zdrowiem i dłużej będzie miał motywację do tego, aby robić coś więcej niż tylko siedzieć i wpatrywać się w telewizor, albo okno.

 

Odrobina zainteresowania jest ważna

 

Nikt nie lubi czuć się zbędny i odstawiony na boczny tor. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy w odpowiedni sposób zajmowali się seniorami, żebyśmy znajdowali czas na wypicie z nimi herbaty, chwilę rozmowy. Może się okazać, że będą nam oni mieli wówczas do powiedzenia znacznie więcej, niż pierwotnie mogło nam się wydawać.

 

Im bardziej potrzebny czuje się jakiś senior, tym większa jest szansa, że będzie zmotywowany do większej aktywności fizycznej, a co się z tym wiąże, jego ogólne samopoczucie także będzie lepsze. Dlatego też tak ważne jest to, aby nie zapominać o tych najstarszych osobach.

Joanna Kowalska (Author)